Zęby

Zęby odgrywają wyjątkowo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i estetyki. W okresie swojego życia człowiek 2-krotnie zostaje obdarzony naturalnym uzębieniem ok. 7 miesiąca życia zaczynają u niemowlęcia wyrzynać się zęby, zwane mlecznymi, w liczbie 20. W 7 roku życia dziecko zaczyna tracić te zęby, a jednocześnie stopniowo wyrzynają się zęby stałe. Pełny zestaw składa się z 32 zębów stałych w każdej ćwiartce uzębienia znajdują się 2 siekacze kieł, 2 zęby przedtrzonowe i 3 trzonowe Dla wygody przyjęto numerowanie zębów od środka szczęki ku bokom; posługując się numeracją, można np zamiast pierwszy ząb trzonowy górnej szczęki po stronie lewej” powiedzieć krótko: „szóstka górna lewa”.


Ząb składa się z korony, widocznej ponad dziąsłem, i korzenia, tkwiącego w zębodole. Między koroną a korzeniem (lub korzeniami), występuje nieznaczne zwężenie zwane szyjką. Poszczególne zęby różnią się zarówno ukształtowaniem koron jak kształtem i liczbą korzeni. Siekacze i kły mają po jednym korzeniu, trzonowe górne po trzy, a dolne po dwa. Trzecie trzonowce („ósemki”), zwane zębami mądrości, wyrastają późno: w 18, czasem w 24, a nawet około 30 roku życia. U wielu osób zęby te w ogóle nie wyrzynają się. Natomiast wyrzynanie się pozostałych zębów stałych, rozpoczynające się w 7 roku życia, kończy się zazwyczaj przed ukończeniem lat 14.
Zęby bardzo znacznie różnią się swoją budową od kości: korony ich pokryte są twardym szkliwem, a korzenie kostniwem. Główną masę zęba stanowi twarda zębina a wewnątrz zęba znajduje się jama wypełniona tzw. miazgą, w skład której wchodzą m.in. naczynia krwionośne i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe czuciowe.
Zęby stanowią narząd mechanicznego odgryzania i rozdrabniania po karmów, czyli żucia. Niesprawne zęby lub Y braki zębów utrudniają dalsze procesy trawienne u ludzi pozbawionych zębów często dochodzi do schorzeń żołądka i jelit. Zęby odgrywają także rotę w wymawianiu różnych głosek (d, t, s, z, n, f, w i in.); brak zębów odbija się bardzo na wyrazistości mowy.

Powiązane artykuły

Pielęgnowanie biustu

Jednym z najważniejszych elementów zdrowia i urody kobiecej są prawidłowo ukształtowane piersi. Czy trzeba przypominać, że cała zoologiczna gromada do której należy tez gatunek ludzki nosi nazwę ssaków, gdyż pierwszym pokarmem nowo narodzonych organizmów jest pokarm z gruczołu mlecznego matki?