Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Z PUNKTU WIDZENIA BIOLOGI

Z PUNKTU WIDZENIA BIOLOGI

Najbardziej znamienną cechą okresu dorastania jest dysproporcja rozwoju poszczególnych narządów i układów; a nawet narządów w obrębie jednego układu. Przykładem może być nierównomierność rozwoju serca i tętnic wskutek czego może w okresie dojrzewania dojść do przejściowych zaburzeń układu krążenia. Kościec także rozwija się szybciej niż mięśnie, co prowadzi do charakterystycznych, niezgrabnych długich rąk i nóg dorastającej młodzieży. Potem gdy rozwój mięśni i tkanki tłuszczowej dogania rozwój szkieletu kostnego, proporcje zostają przywrócone, a w zależności od ich ostatecznych kształtów sylwetka staje się typowo męska lub typowo kobieca.
Nawet ten pobieżny opis ma charakter statystyczny, tzn że obejmuje dane przeciętne, średnie wokół których obserwuje się liczne odchylenia i wahania. Jest sporo dziewcząt dojrzewających już około 11 roku życia i wiele takich, które w wieku 14 lęt zachowują jeszcze dziecięce proporcje ciała. Podobnie spośród chłopców 16-letnich większość odznacza się już wysokim wzrostem i sporym meszkiem pod nosem, ale kilku ma jeszcze budowę młodszych kolegów, kilku zaś innych musi już golić zarost.

Nie należy dziwić się tym różnicom gdyż przecież także dorośli ludzie rożnią się poważnie między sobą i wzrostem i wagą ciała i charakterem zarostu i wielkością poszczególnych części ciała.

Top