Jesteś tutaj
Strona główna > Moda > Wiek młodzieńczy

Wiek młodzieńczy

Ubiór szkolny
Ubranie z wełny melanżowej lub w kolorze stalowym, szarym, beżowym, brązowym. Do czternastu lat można nosić spodnie krótkie, potem nosi się długie. Zamiast kamizelki, sweter na koszuli z kołnierzem otwartym. Kalesony krótkie lub slipy.
Jako ubiór wierzchni odpowiednie będą kanadyjka lub płaszcz nieprzemakalny. Na ogół chłopcy nie lubią ciężkich palt, w razie mrozów należy ich jednak używać.
Chłopcy nie noszą kapeluszy, najwyżej czapkę szkolna z daszkiem lub tzw cyklistówkę dostosowaną do ubrania. Pończochy sportowe (podkolanówki) lub skarpetki ze ściągaczem czy nitką gumowa. Obuwie na podeszwie z gumy lub skórzanej. Podeszwa wzmocniona ćwiekami i blaszką metalową jest praktyczna, lecz mniej elegancka.
Jeżeli chłopiec jest niesforny, a czystości nie zachowuje długo, wskazane są koszule kolorowe w kratę szkocką, które pasują dobrze do spodni krótkich – golfów z tweedu I odpowiedniej sportowej marynarki lub kurtki z prążkowanego welwetu.
Ubiór wizytowy
Ubranie z marynarką jednorzędową lub dwurzędową z szewiotu granatowego, koszula biała z kołnierzykiem, krawat z węzłem. Skarpety cienkie, gładkie. Obuwie czarne, półbuty lub lakierki. Zamiast kamizelki – gładki sweter z cienkiej wełny. Rękawiczki skórzane. Zegarek naręczny na pasku skórzanym, żadnych pierścionków.


Ubiór sportowy
Latem: szorty, sandały, blezer, slipy kąpielowe. W tym wieku można sobie pozwolić na odsłanianie nóg bez obawy o ,obrazę moralności. Do gry w tenisa odpowiednie są szorty i biała koszula.
Zimą: kostium narciarski,wiatrówka, wzorzyste pulowery w kolorach żywych, pończochy sportowe.
Dla bruneta: ubranie z szarej flaneli, pulower żółty w białe i popielate paski, skarpetki z cienkiej szarej wełny, koszula biała.
Dla blondyna: pulower w paski o różnych odcieniach koloru niebieskiego lub w paski popielate.
Dla brunetów i blondynów: ubranie z wełny beżowej, sweter z tłem beżowym i wzorami w kolorze czerwonym i orzechowym, obuwie chromowe brązowe, skarpetki dopasowane do swetra, koszula brązowoszara.
Na wieczór: ubranie ciemne z szewiotu, pulower niebieski, koszula biała z kołnierzykiem, krawat i chusteczka do kieszonki w różnych odcieniach niebieskiego, obuwie czarne, skarpetki białe. Chusteczka może wystawać z kieszonki najwyżej na jeden centymetr.
Włosy: Głowę należy myć często, lecz nie wykazywać przy tym nadmiernej troski o uczesanie. Nie używać perfumowanej brylantyny. Włosy mogą być dość długie, aby tylko nie opadały w nieładzie na czoło i na oczy.
Jeżeli, osiągniesz tyle, że chłopiec będzie czysty i będzie szanować ubranie, nie rzucając go w nieładzie na krzesło lub na podłogę, spełniłaś już częściowo swe zadanie wychowawczyni.

 

Top