Jesteś tutaj
Strona główna > Moda > WIEK DOJRZAŁY I STAROŚĆ – CZYLI TRUDNOŚĆ DOSTOSOWANIA SIĘ

WIEK DOJRZAŁY I STAROŚĆ – CZYLI TRUDNOŚĆ DOSTOSOWANIA SIĘ

Ale też jak przedwcześnie starzały się te kobiety sześćdziesięcioletnie, które prowadziły żywot w odosobnieniu, ubierały się na czarno zarówno latem jak i zimą, otulały się szalami i uważały za hańbę dla siebie bieganie, śmiech lub podniesienie głosu. Dziś wygląda to już nieco inaczej a dzięki ewolucji obyczajów oraz postępom biologii i chirurgii można przewidywać, że młodość przedłuży się bez ścisłego ograniczenia czasu jej trwania.
Różnica optyczna między kobietami w Europie i Stanach Zjednoczonych jest szczególnie widoczna, gdy dotyczy starszych pań brane na czerwono, zielono, żółto lub niebiesko, jakby miały dwadzieścia lat, amerykańskie babcie nie obawiają się śmieszności, tańczą gdy mają ku temu ochotę i bynajmniej nie chcą wycofywać się na dalszy plan.
W czasopismach kobiecych obok młodych modelek o kształtach Sylfidy, widzi się damy w wieku czcigodnym i O pełnych proporcjach, jak ze śmiechem prezentują suknie i płaszcze, nie wstydząc się ani swej otyłości, ani białych włosów. I tu, jak we wszystkim, co dotyczy Stanów Zjednoczonych, zawahały się między łatwą ironią, a podziwem.
Te, którym należy też wspomnieć o kobietach, którym nie wolno się starzeć: o aktorkach, tancerkach i ekspedientkach, starość bowiem oznacza koniec ich kariery. Kobiety te walczą też ze starością wszelkim orężem, jakie mają do dyspozycji operacje plastyczne piersi i twarzy, masaże, maski kosmetyczne, kremy, farby do włosów, przypinane włosy. Nie drwijmy z ich wysiłków, ale podziwiajmy ich odwagę.
Na szczęście kobiety te stanowią mniejszość. Inne nie potrzebują zatajać swych lat, ani znosić ich jak ułomności Powinny uczynić je raczej latami ujmującymi. Urok bowiem kobiety postarzałej zależy me tylko od jej rysów lub koloru włosów, a elegancja nie tylko od kroju sukien, lecz od zalet moralnych i osobistych tej która je nosić będzie.
Mężczyzna czterdziestoletni ubiera się nadal tak, jak by miał wciąż jeszcze lat trzydzieści czy żakiet. Dopiero po pięćdziesiątce powinien mieć w swej garderobie czarną marynarkę (z lamówką lub bez) i szare spodnie w paski. Jest to ubiór popołudniowy zastępujący żakiet, noszony obecnie coraz mniej, zwłaszcza w życiu towarzyskim
Na otwarcie wystawy obrazów lub na „coctail party” marynarka dwurzędowa jest bardziej elegancka niż żakiet, który wygląda nieco prowincjonalnie Ale żakiet i czarna marynarka obowiązują na przyjęciach oficjalnych, są więc wskazane dla mężów stanu, polityków, wyższych urzędników, działaczy społecznych itp, którzy biorą udział w bankietach i zgromadzeniach lub im przewodniczą
Dodatki do żakietu – jeżeli me obawiasz się włożyć niemodnego już dziś żakietu nos go z białą koszulą i kołnierzykiem stojącym z rogami załamanymi, krawat wiąż popielaty lub dyskretnie fantazyjny. Obuwie (półbuty)
czarne oczyszczone pastą (w dzień nigdy nie nosi się lakierków). Skarpetki ciemne. Kamizelka dobrana do żakietu.
Dodatki do czarnej marynarki – Koszula biała z mankietami zawiniętymi, kołnierzyk wykładany miękki, półsztywny lub sztywny, zwykły krawat popielaty, bordo lub fantazyjny. Kamizelka odpowiednio dobrana. Półbuty czarne, skarpetki dopasowane do krawata Obecnie toleruje się ten rodzaj koszuli i krawata również do żakietu, ale nie jest to właściwe. W mieście, w życiu codziennym mężczyzna w dojrzałym wieku nosi  ubranie składające się z trzech części, tj obejmujące dodatkowo kamizelkę (pulower nosi się tylko do ubrań sportowych). Ubranie, stosownie do sezonu, może być z wełny czesankowej szarej, granatowej, brązowej,z fil-a-fil lub z szewiotu.
Do ubrania takiego odpowiednia będzie koszula miękka biała lub kolorowa z popeliny, jedwabiu matowego lub nylonu, uszyta razem z kołnierzem lub z kołnierzykiem białym sztywnym, albo półsztywnym, zawsze wykładanym oraz obuwie czarne na podeszwach skórzanych i cienkie skarpetki dobrane do krawata.
Zimą nosi się płaszcz dwurzędowy, tj z dwoma rzędami guzików, którego talia może być lekko zaznaczona (w dni deszczowe używa się płaszcza z gabardyny), ciepłe palto lub. pelisę
Do płaszcza – chustka wełniana gładka (jednokolorowa) lub w delikatne paski, która nie tylko chroni od zimna, lecz i zabezpiecza kołnierzyk koszuli przed zabrudzeniem wskutek tarcia o kołnierz płaszcza.


Jeżeli mężczyzna nie jest przyzwyczajony do chodzenia z odkrytą głową, niech nosi kapelusz filcowy w odcieniu ciemnym. Przy składaniu wizyty płaszcz z chustką, rękawiczki i kapelusz pozostawia się w przedpokoju.
Jako ubiór na przyjęcia obowiązuje ciemna marynarka dwurzędowa. Jeżeli mężczyzna jest żonaty, taki ubiór będzie doskonale harmonizować z ciemnym kostiumem lub suknią popołudniową i płaszczem jego żony.
W mieście nosi się rękawiczki z szarej antylopy lub pecari. Mężczyzna w starszym wieku nosi ubranie bez kamizelki, z szarej flaneli lub tweedu, „ pulowerem lub bez pulowera. Oczywiście, bez szelek.
Spodnie sportowe, tak zwane golfy z krótkimi, pończochami wełnianymi widuje się teraz coraz rzadziej.
Latem nożna też nosić kurtkę z płótna, ale dla mężczyzn sześćdziesięcioletnich zawsze powinna to być prawdziwa kurtka z kieszeniami i długimi rękawami.
Obuwie może być chromowe lub zamszowe, na podeszwach z gumy indyjskiej, najlepiej w jednym kolorze, ponieważ elegancja męska nawet w czasie pobytu na wsi powinna być powściągliwa i dyskretna. Przy tym jednak, będąc na wsi, można sobie pozwolić na więcej fantazji i na jaśniejsze kolory niż w mieście.
Dodatki Mężczyzna w wieku dojrzałym powinien używać perfumy oraz dodatków w dobrym gatunku i nigdy
jaskrawych. Łańcuszek i zegarek kieszonkowy całkowicie wyszły z użycia. Nosi się powszechnie zegarek naręczny.
Jeżeli używa się okularów, najlepsza jest forma amerykańska z oprawą niewidoczną, oprawa szydełkowa jest już przestarzała. I jeszcze jedno zalecenie – używać dobrej wody kolońskiej lub wody lawendowej.

Top