Waga i wzrastanie

Czasami zauważamy, że waga zwiększa się bardziej niż wzrost. Oba te procesy nie zachodzą równolegle, zdarza się, że najpierw szybciej rośniesz, a potem zaczynasz przybierać na wadze. Przejściowa nadwaga nie jest jeszcze niczym strasznym, wystarczy, że zwrócisz na to uwagę. Jeśli w tym samym czasie rośniesz, wystarczy niewielka dieta, by wszystko szybko wróciło do normy.

Jeśli byłam grubym niemowlęciem, to czy w przyszłości będę otyła?
Otwórz swoją książeczkę zdrowia. Znajdziesz w niej swoją wagę i wzrost z okresu dzieciństwa. Te wyniki tworzą krzywe twojego wzrastania. Pozwalają one wykryć otyłość, której zapobieganie jest bardzo ważne: łatwiej przybrać na wadze, niż ją stracić. Określenie takich krzywych ma czasem bardzo duże znaczenie i pozwala walczyć z otyłością i jej narastaniem. Liczby mówią same za siebie: 20% dzieci, które były grube w pierwszym roku życia, cierpi na otyłość w wieku dorosłym.


Krzywe wzrastania i wagi umieszcza się na tzw. siatkach centylowych, dzięki którym można określić, czy rozwój przebiega harmonijnie, czy waga i wzrost mieszczą się w normie, czy też od niej odbiegają. Krzywe te jednak nie uwzględniają rozwoju tkanki tłuszczowej. Najwięcej informacji daje krzywa uwzględniająca trzy następujące dane: wagę, wzrost i wiek. Analizując krzywą wagi, można stwierdzić, że największy jej przyrost notuje się w pierwszym roku życia. Następnie zmniejsza się on do 6 roku życia, gdyż w tym okresie dziecko bardziej rośnie, niż tyje. Kolejny wzrost widoczny jest około 6-7 roku życia: w tym okresie odkłada się tkanka tłuszczowa. Im wcześniej ten fakt następuje, tym większe ryzyko otyłości. U młodzieży krzywa ponownie wzrasta w okresie dojrzewania. W tym czasie należy zwracać uwagę na zmiany wagi ciała, aż do końca okresu wzrastania. Dzięki siatce centylowej można obiektywnie sprawdzić, czy krzywa znajduje się w polu świadczącym o nadwadze czy wręcz przeciwnie — niedoborze wagi. Dzięki temu twoja obawa dotycząca ewentualnej nadwagi może być rozwiana.

Powiązane artykuły

Czym są składniki odżywcze?

BIAŁKO, WĘGLOWODANY I TŁUSZCZE SĄ SKŁADNIKAMI ODŻYWCZYMI KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ W POŻYWIENIU. W TWOIM ORGANIZMIE BEZ PRZERWY ZACHODZĄ PROCESY ODNOWY JEDNE KOMÓRKI OBUMIERAJĄ I JEDNOCZEŚNIE TWORZĄ SIĘ NO­WE. TO WSZYSTKO WYMAGA ENERGII, KTÓRĄ ORGANIZM OTRZYMUJE W POKARMIE POD POSTACIĄ BIAŁKA, TŁUSZCZÓW I WĘGLOWODANÓW. NAJCZĘŚCIEJ WSZYSTKIE TE SKŁADNIKI W RÓŻNYCH PROPORCJACH SĄ OBECNE W JEDNYM PRODUKCIE […]