W czym na wielkie wyjście?

Opcji jest wiele.. przeczytaj nasz poradnik, a pomoże Ci w najlepszym wyborze..

Kostium: Jeżeli nigdy jeszcze nie nosiłaś kostiumu, to wybieraj typ noszony zwykle (tzw. klasyczny) i kup go w sklepie z gotową konfekcja. Nawet nie mając figury modelki młode dziewczęta łatwiej od matek znajdą odpowiednią dla siebie odzież w domach towarowych i w sklepach z konfekcją. Zresztą stosunkowo łatwo mona samej lub z pomocą krawcowej uszye w domu zwykłą sukienkę, natomiast nie można w domu zaimprowizowac kroju i techniki szycia kostiumu. Wymaga to umiejętności krojczego i krawca, który wyspecjalizował się w szyciu damskich kostiumów.


Model kostiumu – Nie dowierzaj modelom z detalami według ostatniej mody, albowiem pówodzenie ich szybko przemija. Do detali takich zalicza się ekscentryczne wylogi, zbyt głębokie wcięcie w talii, rękawy bufiaste itp. Przedkładaj model bardziej spokojny i prosty. Należy dążyć do szyku w dobrym tonie, opartym na powściągliwości i umiarkowaniu. Przesada nigdy nie jest elegancka, a szczególnie dotyczy to młodej panny.
Poza tym kostium jest tzw.. ubiorem klasycznym i jego ekscentryczność wskazywałaby na brak gustu.
Tkanina na kostium – Tkaninę należy wybierać z wielką starannością. Im bardziej jest zwarta, cienka i twarda, tym mniej się zniekształci. Wełna zbyt miękka źle się nosi a kostium powinno się nosić dwa lub trzy lata. „Kurza stopka” lub pepita, krata szara, niebieskawa, beżowa i orzechowa są praktyczne i szykowne. Tweed nadaje się bardziej na kostium sportowy i na wieś, chyba że jest lekki i elastyczny. Flanele gładkie i z kolorowymi nitkami, panamy, małe kostki, gabardyny .i szewiot nadają się na dobre praktyczne kostiumy.
Kostiumy z kołnierzem i z kieszeniami z aksamitu można nosić tylko zimą, kostium zaś obszywany tasiemką jako ubiór półsezonowy lub podróżny.

Powiązane artykuły

Tuszowanie mankamentów cz. IV – SZYJA

Częstym mankamentem figury jest krótka, masywna szyja, której może towarzyszyć podwójny podbródek. Niekorzystnie też wygląda szyja mocno rozszerzająca się u nasady. Długa szyja uważana jest za atut urody.

Sztuka wyboru

SZTUKA WYBORU Na czym polega istota elegancji? Nie łatwo odpowiedziec na to pytanie Elegancja jest bowiem sztuką wyboru, jest jakby tajemniczym instynktem, który powinien byc rozwijany i kultywowany juz od dzieciństwa.