W czym na wielkie wyjście?

Opcji jest wiele.. przeczytaj nasz poradnik, a pomoże Ci w najlepszym wyborze..

Kostium: Jeżeli nigdy jeszcze nie nosiłaś kostiumu, to wybieraj typ noszony zwykle (tzw. klasyczny) i kup go w sklepie z gotową konfekcja. Nawet nie mając figury modelki młode dziewczęta łatwiej od matek znajdą odpowiednią dla siebie odzież w domach towarowych i w sklepach z konfekcją. Zresztą stosunkowo łatwo mona samej lub z pomocą krawcowej uszye w domu zwykłą sukienkę, natomiast nie można w domu zaimprowizowac kroju i techniki szycia kostiumu. Wymaga to umiejętności krojczego i krawca, który wyspecjalizował się w szyciu damskich kostiumów.


Model kostiumu – Nie dowierzaj modelom z detalami według ostatniej mody, albowiem pówodzenie ich szybko przemija. Do detali takich zalicza się ekscentryczne wylogi, zbyt głębokie wcięcie w talii, rękawy bufiaste itp. Przedkładaj model bardziej spokojny i prosty. Należy dążyć do szyku w dobrym tonie, opartym na powściągliwości i umiarkowaniu. Przesada nigdy nie jest elegancka, a szczególnie dotyczy to młodej panny.
Poza tym kostium jest tzw.. ubiorem klasycznym i jego ekscentryczność wskazywałaby na brak gustu.
Tkanina na kostium – Tkaninę należy wybierać z wielką starannością. Im bardziej jest zwarta, cienka i twarda, tym mniej się zniekształci. Wełna zbyt miękka źle się nosi a kostium powinno się nosić dwa lub trzy lata. „Kurza stopka” lub pepita, krata szara, niebieskawa, beżowa i orzechowa są praktyczne i szykowne. Tweed nadaje się bardziej na kostium sportowy i na wieś, chyba że jest lekki i elastyczny. Flanele gładkie i z kolorowymi nitkami, panamy, małe kostki, gabardyny .i szewiot nadają się na dobre praktyczne kostiumy.
Kostiumy z kołnierzem i z kieszeniami z aksamitu można nosić tylko zimą, kostium zaś obszywany tasiemką jako ubiór półsezonowy lub podróżny.

Powiązane artykuły

Tuszowanie mankamentów cz. IV – SZYJA

Częstym mankamentem figury jest krótka, masywna szyja, której może towarzyszyć podwójny podbródek. Niekorzystnie też wygląda szyja mocno rozszerzająca się u nasady. Długa szyja uważana jest za atut urody.