Uroczyste daty w życiu

Jako nakrycie głowy służy czepeczek lub przepaska podtrzymująca włosy.
Nie nosi się nic ciężkiego. Wianek z róż wkłada się czasem na wsi, w mieście nie ma już to zwyczaju. Pantofle półcienne białe i białe skarpetki niciane. Różaniec z perłowej masy. Woreczek przystosowany do sukni. Szalik należy obłożyć białym papierem.
Suknia i welon łatwo się gną, trzeba je często plasować (muślin prasuje się na mokro).
Chlopcy mają mniej szczęścia w stroju na komunię niż ich siostry. Wydaje się, że już wtedy sprawują tą dyskretną rolę, jaka mężczyzna w spokojnym czarnym fraku spełnia obok swej żony występującej w świetnej sukni balowej. Biała kokardka na lewym ramieniu chłopca ma w tym przypadku ,tylko wartość symbolu. Kostium marynarski przestarzały i prowincionalny. Komplet granatowy, marynarka i długie spodnie, przyniesie dziecku większy pożytek. Półbuty, białe skarpetki, koszula wykładanym kołnierzem i krawat czarny oto wszystko. Umiarkowanie i dyskrecja.
W ostatnich latach surowość żałoby została nieco złagodzona. Nie widzi się już zupełnie białej opaski na czole, która dawniej była charakterystycznym znakiem wdowieństwa krepa została zastapiona przez welon lub muślinu. Spuszcza się go na twarz tylko w dniu pogrzebu. Później owija się nim szyję jak woalem
Welon nosi się tylko w żałobie po mężu, ojcu matce lub dziecku.
Czarny aksamit nie jest tkaną żałobną. W półżałobie, oprócz czarnego nosi się wszystkie odcienie popielatego i fiołkowego oraz biały.


Pończochy czarne zostały zastąpione przez pończochy dymne, nawet w okresie ciężkiej żałoby.
Dawniej klejnoty były w okresie trwania żałoby wykluczone. Zastąpiono je dietami onyksem i ametystami Zwyczaj ten zaniknął. Naszyjnik z pereł, pierścionek, klips, łańcuszek są dziś tolerowane. Można nadal nosić futra kolorowe, nawet przy welonie.
Obecnie przyjęto, ze przypina się na lewym wyłogu marynarki i płaszcza skrawek czarnego sukna, uzupełniając to czarnym krawatem 1 czarnym obuwiem aby wskazać, że mężczyzna jest w żałobie. Uproszczenie to daje duża oszczędność, Dlatego też wiele kobiet również nosi ten znak na płaszczu lub kostiumie, gdy nie chodzi o żałobę bardzo bliską.
Z okazji wesela żałoba zawsze zostaje zawieszona. Przybliżony okres żałoby. Oto okresy na ogół przyjęte według stopnia pokrewieństwa. Małżonkowie rok i sześć tygodni na czarno, rok półżałoba
Rodzice i dzieci sześć miesięcy na czarno, sześć miesięcy półżałoba
Bracia i siostry: trzy miesiące na czarno, trzy miesiące półżałoba
Dziadkowie trzy miesiące na Czarno, trzy miesiące półżałoba

Powiązane artykuły

Techniki korygowania mankamentów figury

Dziewczyna zbyt pulchna Linia ubioru: ubiory lekko dopasowane do figury, miękkie cięcia, dyskretne marszczenia; niewskazane stroje ani zbyt obcisłe, ani obszerne. Detale: (paski, kieszenie, kołnierze itp.) raczej o płynnej, zaokrąglonej linii lub o liniach pionowych. Dodatki: (torebki, biżuteria, guziki, sprzączki itp.). Materiały: wzory niezbyt duże, ale i nie za drobne,raczej gęste; desenie o płynnej linii, […]

Macierzyństwo

Jest to wielkie wydarzenie w życiu każdej kobiety. Wiele kobiet oczekuje na nie z radością, obiecując sobie po nich różne cudowności, inne kobiety są pełne lęku, ale żadna nie jest obojętna. Należy zachować pewną ostrożność, jeżeli chce się unikać skutków ciąży dla wyglądu sylwetki.