Uroczyste daty w życiu

U wszystkich narodów zawsze istniał zwyczaj podkreślania uroczystych dat w życiu przez wystawne ubiory. Radość i uroczystość święci się przez stosowanie bardziej okazałych tkanin oraz takich kolorów i klejnotów, które w sposób niejako symboliczny wskazywałyby na bohatera czy bohaterkę uroczystości.
Dawniej do chrztu brano dla dziecka sukienkę długą jak suknia z trenem, z cienkiego batystu lnianego haftowanego, z rozszerzającym się fartuchem z wszytymi koronkami, z zakładkami
W pewnych rodzinach suknia taka jest dotychczas używana i. przechodzi ż pokolenia na pokolenie. Radzimy poddać ją bieleniu przed użyciem, ponieważ hafty i koronki żółkną z biegiem czasu.
Jeżeli nie masz takiej sukienki rodzinnej dla nowo narodzonego przygotuj sukienkę krótką nie dłuższą niż do filcowych trzewików niemowlęcia. Sukienka ta zawsze biała może mu służyć prawie do dwóch lat, powinna być zawsze uszyta z płótna bieliźnianego lub z jedwabiu. Na głowie biała czapeczka. Jako podarunki (zwykle doręczane chrześniakowi) służy łyżka i talerz, garnuszek, kółko do serwetki itp. Łańcuszek złoty i medalik często daje się dopiero przy pierwszej komunii.


Pierwsza komunia jest to uroczystość, którą obchodzi się z jeszcze z większą świętnością. Obiad jest podobny do obiadu weselnego.
Dla dziewczynki wybieraj suknię prosta i bez ozdób; stanik płaski i gładki lub z zakładkami, spódnica długa w fałdy lub z falbanami bez koronki. Elegancja takiej sukni polega na matowym odcieni Bieli.
Pod suknią halka o tej samej długości podtrzymuje i rozszerza spódnicę. Cienka wełniana koszulka trykotowa, jeżeli jest zimno nie nosi się jednak nigdy trykotu lub szala na sukni. Biel wełny bowiem wydaje się żółta na bieli muślinu.

Powiązane artykuły