Ucho – narząd słuchu i równowagi

Z anatomiczno-fizjologicznego punktu widzenia ucho dzieli się na zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego zamkniętego błoną bębenkową. Za tą błoną znajduje się ucho wewnętrzne w którym są umiejscowione kosteczki słuchowe, przewodzące dźwięki (drgania) od błony bębenkowej. Ucho środkowe łączy się wąziutkim przewodem z jamą nosowo-gardłową. W uchu wewnętrznym natomiast znajduje się tzw. narząd spiralny, przetwarzający fale głosowe na impulsy nerwowe, przewodzone do mózgu.


Ucho zewnętrzne i jego najbliższe otoczenie stanowią przedmiot szczególnego zainteresowania higieny. Małżowina uszna że względu na charakterystyczne fałdy i uchyłki oraz przewód słuchowy zewnętrzny ze względu na pewną niedostępność łatwo ulegają zabrudzeniu i zakażeniom. Czasem co prawda przeważnie u dzieci dostają się do przewodu słuchowego ciała obce, w innych przypadkach, przy karygodnym zwyczaju dłubania w uchu (zapałką, wykałaczką, drutem) dojść może do uszkodzenia błony bębenkowej. Ponadto w przewodzie słuchowym wydziela się maziowata woskowina, której nadmiar wywołuje niepożądane skutki.

Powiązane artykuły

Fizjologia skóry

Skóra jako całość stanowi powłokę zewnętrzną organizmu, izolującą go od środowiska zewnętrznego i równocześnie grającą rolę płaszczyzny kontaktu z tym środowiskiem. W tym charakterze skóra nie tylko osłania wewnętrzne tkanki i narządy przed urazami mechanicznymi, lecz również stanowi zaporę przeciwbakteryjną.

Pielęgnowanie biustu

Jednym z najważniejszych elementów zdrowia i urody kobiecej są prawidłowo ukształtowane piersi. Czy trzeba przypominać, że cała zoologiczna gromada do której należy tez gatunek ludzki nosi nazwę ssaków, gdyż pierwszym pokarmem nowo narodzonych organizmów jest pokarm z gruczołu mlecznego matki?