Tuszowanie mankamentów poszczególnych części ciała cz. 1 – NOGI

Nogi uważa się za proporcjonalne, gdy ich długość jest równa (lub większa) długości torsu i głowy. Problemem są nogi zbyt krótkie, masywne (grube uda, łydki, kostki). W takich wypadkach lepiej wygląda się w spódnicach.

Krótkie nogi
Co robić?
Od talii w dół powinny dominować linie pionowe (kanty na spodniach, rzędy guzików, plisy, szwy itp.). Obuwie, rajstopy, spódnica czy spodnie wszystko w jednym kolorze. Unikać wszystkiego, co skraca sylwetkę: długich kamizelek, swetrów (patrz rys. 25, str. 26), rzeczy bardzo szerokich lub bardzo wąskich mini. Jeśli spodnie – to raczej fason z pod¬niesionym stanem, o dość wąskich nogawkach, ale nie obcis¬łych. Spodnie powinny być długie (żadne bermudy), bez mankietów. Bluzki raczej nosić do środka, ewentualnie krót¬kie bolerka. Duże torby, noszone na ramieniu, skracają optycznie nogi!

Grube uda
Co robić?
Nosić ubrania o luźnym dole, z dobrze układających się materiałów, np. szersze spódnice w kształcie A, luźne spodnie (także w udach). Długość spódnicy dobieraj w zależności od długości nóg i ich kształtu. Zrezygnuj z obcisłych rzeczy.

Grube łydki
Co robić?
Dobrze maskują je długie spódnice. Mogą też być spód¬nico-spodnie, ale tylko wtedy, gdy mamy zgrabne kostki nóg. Długość spódnicy trzeba samemu wypróbować. Jeśli grubsza łydka jest kształtna, a noga długa, krótsza spódnica może całkiem ładnie wyglądać! Gdy grubej łydce towarzyszą grube kostki – lepiej „eksponować inne części ciała niż nogi. Wska¬zane ciemniejsze rajstopy, najlepiej w kolorze butów i spód¬nicy, ewentualnie cienkie cieliste. Unikać rajstop jasnych, jaskrawych, grubych z fakturą, z wzorkami.
Klasyczny fason snodni jest najbardziej wskazany przy krótkich nogach. Fasony z rozszerzającym się dołem, mankietami czy ściągaczami – skracają nogi „Dzwony” i bryczesy wymagają szczupłych nóg i prawidłowych proporcji sylwetki. Także kombinezony są raczej wskazane przy figurze o właściwych proporcjach, bo właśnie je podkreślają. Osoba szczupła o krótkich nogach nie będzie dobrze wyglądała w kom binezonie.
Buty również odgrywają istotną rolę przy tuszowaniu mankamentów naszego ciała, szczególnie nóg i wzrostu. Przy grubej łydce ważne jest, aby buty były w zdecydowanych barwach, w kolorze rajstop, proste, bez nadmiernych ozdób, głębiej wyćięte. Nogę wydłużają: język na buciku, ładne wyprofilowanie buta, obcasy średniej wysokości i grubości, głębokie wycięcie przodu buta, lekko wydłużone noski. Unikać należy: krótkich kozaczków, zabudowanych butów, pasków na podbiciu oraz na kostce, nosków okrągłych, kwadratowych, szerokich lub mocno spiczastych. Niewskazane są również fasony krańcowe; buty bardzo masywne, szerokie i niskie pogrubią nogę jeszcze bardziej, a szpilki – szczególnie te bardzo wysokie i cienkie – podkreślą rozmiary łydki.
Mam nadzieję, że już wiesz, które fasony butów są dla Ciebie najlepsze?

Powiązane artykuły

Młoda panna vs. elegancja

Jest to jeszcze podlotek, ale już bliski życia kobiecego. Wystarczy jedno spotkanie. Ona wie o tym. Jej postawa ulega też zmianie, a jej myśli skierowane są ku przyszłości, którą przeczuwa, lecz której nie zna jeszcze.

Sztuka wyboru

SZTUKA WYBORU Na czym polega istota elegancji? Nie łatwo odpowiedziec na to pytanie Elegancja jest bowiem sztuką wyboru, jest jakby tajemniczym instynktem, który powinien byc rozwijany i kultywowany juz od dzieciństwa.