Sztuka wyboru

SZTUKA WYBORU
Na czym polega istota elegancji? Nie łatwo odpowiedziec na to pytanie Elegancja jest bowiem sztuką wyboru, jest jakby tajemniczym instynktem, który powinien byc rozwijany i kultywowany juz od dzieciństwa.
Oczywiście, instynkt ten nigdy nie będzie seryjny, toteż elegancja może byc tylko indywidualna i scisie dostosowana do danej sylwetki. To co, odpowiada jednej kobiecie niekoniecznie będzie sie nadawac innej.
Pozostajac jednak sprawą scisie osobistą elegancja podlega pewnym zasadom, które są jednakowe dla wszystkich odrzuca nieład, sprzeczność, krzykliwość barw i niewłaściwy wybór materiałów.
W swym ustawicznym dążeniu do zachowania piękności i harmonii elegancja ceni przede wszystkim jakość i czystość form, a przez to staje się bliska artystycznemu rzemiosłu i zawodom twórczym.
Zapamiętajmy to sobie: elegancja wymaga rozwiniętego zmysłu krytycznego, zamiłowania do doskonalosci w najmnniejszych detalach, ceni własciwy styl i jasność, uczy panowania nad sobą i nad wszystkim, co nas osobiscie dotyczy. Kobieta nie stanie się elegancka przez to tylko, włoży dajmy na to płaszcz z nurków lub suknię od wykwintnego krawca – trzeba aby jej postawa jej ruchy, a nawet dzwięk jej głosu nie raziły, lecz harmonizowały z tym płaszczem i z ta suknią.
Ale i to jeszcze nie wyczerpuje zagadnienia. Zarówno suknia jak 1 płaszcz muszą byc zastosowane do pory dnia i okoliczności, kiedy się je wkłada na przykład, nawet najpiękniejsza suknia jedwabna będzie wyglądać śmiesznie i rażąco jeżeli włożysz ją rano, idąc po zakupy.


Bruinmel powiedział, że wolałby umrzeć, niż wyglądać na wystrojonego. Istotnie, tzw. „styl odświętny” powinien być wykreślony z pojęć elegancji zarówno kobiecej jak i męskiej. Staraj się zatem zawsze dobrać swój ubiór do spełnianej w danym momencie funkcji. Jak się okaże dalej, inaczej należy się ubierać idąc po sprawunki, inaczej do pracy, a jeszcze inaczej — kiedy wybieramy się z wizytą.

Powiązane artykuły

Elegancja i krawcy

Słynni krawcy damscy mają podobno swą siedzibę na Olimpie. Jeżeli schodzą z jego wyżyn, to pragną mieć do czynienia ” tylko z wielkimi tego świata. Czy należy stąd wnioskować, że kobietę rozporządzającą ograniczoną sumą gotówki odsyłają oni do żurnali, do wykrojów papierowych i do domów towarowych, twierdząc, że mają dość zajęcia przy swej pracy twórczej?