SYLWETKA, FIGURA,POSTAWA

Prawidłowa waga kobiet 18-1etnich
wzrost 142 141 152 157 163 168 170 175 180
Waga 47,2 49,0 50,8 53,1 55,8 59,0 608 64,0 68,1
Prawidłowa waga mężczyzn 20-1etnich E
Wzrost 157 160 165 170 175 118 180 185 190
Waga 55,4 56,7 59,9 63,6 67,2 69,0 708 75,4 79,9
Powracając do przykładu dziewczyny o wzroście 166 cm, można drogą interpolacji danych z tablicy D ustalić jej wagę na 57,7 kg, co stanowi dokładny kompromis pomiędzy wartościami uzyskanymi z wzoru (2)
i wzoru
Wadą tabel jest to, że nie uwzględniają typu budowy kostnej. Dlatego 18-20-1etnie Czytelniczki mogą korzystać z innej tabeli, która ustala wagę należną jako funkcję wzrostu i budowy kostnej, reprezentowanej przez szerokość miednicy, mierzonej od jej skrajnego punktu po stronie lewej, do takiegoż punktu po stronie prawej, w linii prostej (nie po obwodzie) Szerokość miednicy można zmierzyć domowym sposobem oprzeć się plecami o ścianę; osoba pomagająca przykłada ekierkę dłuższą przyprostokątną do każdego ze skrajnych punktów miednicy tak, aby krótsza przyprostokątna oparła się o Punkt w który kąt prosty ekierki dotknie ściany, zaznacza się na niej ołówkiem. Odległość tych dwóch punktów mierzona w linii ściśle poziomej jest poszukiwaną szerokością miednicy. Tabela F zawiera zaokrąglone wartości wagi Odchylenie do 1, nawet 2 kg nie stanowią wyraźnej nieprawidłowości.
Szerokość miednicy 32 cm może być w harmonii ze wzrostem 175 cm, nie zaś ze wzrostem 148. cm. I przeciwnie, miednica o. szerokości 24: cm, proporcjonalna przy wzroście 148 cm jest z pewnością zbyt wąska u dziewczyny bardzo wysokiej. Dlatego też wartości przeciętne i proporcjonalne układają się w tej tabeli wzdłuż przekątnej łączącej liczbę 40 (u góry po lewej) z liczbą 73 w dolnym narożniku po prawej stronie obejmując najbliższe liczby po obu stronach tej przekątnej


Powyższe rozważania nieuchronnie prowadzą do szerszego problemu proporcji ciała kobiety. Dlaczego kobiety? Bo ciągle jeszcze od kobiety oczekuje się większej estetyki, bo kobiety są nadal uważane jeśli nie za płeć słabą, to w każdym razie za płeć nadobną, bo współczesna kultura – począwszy od XVI i XVII w. bardziej syci nasze oczy i kształtuje nasze gusty aktami kobiecymi, które wyszły spod pędzli największych malarzy.
A więc młoda kobieta w wieku 18-20 lat, ostatecznie uformowana pod względem budowy ciała, chciałaby wiedzieć, jakie powinna mieć wymiary stosownie do swojego wzrostu. Jaki obwód szyi, ramion, piersi, talii, bioder, łydek, kostek, jaką długość stopy, jaką długość rąk i nóg. Świadomość tego, jakie wymiary są zgodne z proporcjami, a jakie wykraczają poza normę, pozwala czynnie korygować pewne cechy anatomiczne:
jedne poprawić drogą gimnastyki i dobranych sportów, inne drogą operacji chirurgiczno-estetycznych, jeszcze inne – zamaskować stosownym strojem. Na wstępie „idealne” wymiary biustu, obiecane w poprzednim rozdziale. Są to „ideały” raczej pokaźne, jak to widać ze wskaźnika od 4,0 do 4,8 (tabela H). Odchyleń nie należy więc traktować dramatycznie.
Podobnie należy traktować ewentualne odchylenia od wymiarów podanych w tabeli. Różnice 1-2 cm w obwodzie ramion, biustu, bioder nie mają znaczenia. W tej tabeli zróżnicowano wszelkie wymiary dla trzech typów sylwetek: S – szczupłej, N – normalnej, T – tęższej. Figura typu S nie znaczy jeszcze chuda, a figura typu T – nie znaczy jeszcze otyła. Jest to tylko kwestia typu budowy kostnej, na którą w zasadzie nie ma się wpływu, gdyż jest ona ustalona genetycznie.
Jeśli zaś waga różni się od podanej w tabelach o 1-1,5 kg, to także nie nieszczęście. Świat byłby o wiele nudniejszy i brzydszy, gdyby wszystkie dziewczyny miały jednakowe sylwetki A jednakowe proporcje.

Powiązane artykuły

Oczy

Gałka oczna zwilżana jest płynem łzowym, wydzielanym przez odpowiedni gruczoł i rozprowadzanym po całej jej powierzchni przy każdym mrugnięciu. Cieniutki przewód nosowo-łzowy odprowadza nadmiar łez do nosa stąd tez przy płaczu wilgotnieją nie tylko oczy, lecz takie nos. Oczy i ich okolica stanowią niesłychanie ważny element indywidualnego wyglądu każdego człowieka. Wielkość oczu, ich kolor, głębokość […]