Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > SEN I BEZSENNOŚĆ

SEN I BEZSENNOŚĆ

Herbata
W odróżnieniu od kawy herbata zawiera alkaloidy nie w ziarnach, lecz w liściach. W Europie i w Ameryce pije się tzw. herbatę czarną, we wschodniej Azji zaś zieloną. Wysuszone liście herbaty zawierają 3-4 razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. Ale zużycie surowca na przygotowanie szklanki naparu jest (w Europie kontynentalnej) o wiele niższe (wagowo) niż zużycie kawy. Dlatego przeciętna szklanka herbaty zawiera ok. 0,02 g kofeiny, a więc 5 razy mniej niż filiżanka kawy.


Herbata zawiera też, w porównaniu z kawą, więcej garbników, a nawet nieco witaminy C. Z tego powodu uchodzi nie bez racji za napój mniej szkodliwy od kawy,a nawet przypisuje się jej pewne właściwości lecznicze, gdyż sprzyjać ma dobremu trawieniu, działać przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Z punktu widzenia kosmetologii niezbyt mocna herbata jest rzeczywiście mniej szkodliwa od kawy, ale herbata b. mocna, zaparzana na modłę angielską mało różni się swoim wpływem na urodę od kawy. Do wad herbaty należy także i to; że zabarwia na żółto zęby i to o wiele silniej i trwalej niż kawa. Na dobrą sprawę należałoby po wypiciu herbaty umyć nie tylko szklankę, lecz również zęby.
Kakao
Nie zawiera ono co prawda kofeiny, lecz podobną do niej w działaniu i w budowie chemicznej teobrominę (dwumetyloksantynę) która działa nieco słabiej od kofeiny. Dlatego też podawanie dzieciom kakao (i jego produktu czekolady) nie znajduje uzasadnienia i mimo pożywności nie może być aprobowane bez ‚zastrzeżeń. Czekolada także należy do używek; jest ona doskonałym niezastąpionym środkiem odżywczym w czasie wyczerpujących fizycznie i psychicznie czynności: wysiłków sportowych, trudnych wycieczek i wspinaczek, w czasie wojny, w warunkach wyjątkowych. Ale na co dzień czekolada nie tylko niekorzystnie wpływa na cerę (m.in. nasila łojotok), lecz również tuczy.

Top