Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > SEN I BEZSENNOŚĆ

SEN I BEZSENNOŚĆ

Kawa
Obok herbaty kawa jest najpowszechniejszym napojem smakoszów. Kawa usuwa bowiem zmęczenie i senność, ułatwia wykonanie pracy fizycznej i umysłowej, zaostrza dowcip. Ale też kawa wywołuje u wielu osób zwłaszcza przy spożyciu większej ilości kołatanie serca, uczucie rozdygotania, bezsenność. Kawa pobudza też wydzielanie soku żołądkowego, przyczyniając się do powstawania, a w każdym razie do zaostrzenia choroby wrzodowej żołądka, powoduje nierzadko wymioty i biegunki. Szczególnie niekorzystnie kawa wpływa na cerę, gdyż wywołuje (jak alkohol) zaostrzenie wszystkich procesów zapalnych skóry, m. in. zaostrza przebieg trądziku, pogarszając znacznie wygląd i estetykę twarzy. Bardzo niekorzystnie wygląda po kawie także twarz osoby cierpiącej na nadciśnienie albo na nadtarczyczność.


Głównym czynnikiem działającym na organizm jest tutaj kofeina, czyli trójnietyloksantyna. Kawa, zależnie od gatunku, zawiera w ziarnach 0,7-1,5% kofeiny. Kofeina jest znanym lekiem analeptycznym: zwiększa siłę skurczu serca (podnosi ciśnienie skurczowe krwi) i sprzyja energiczniejszemu wydalaniu moczu.
Filiżanka kawy zawiera średnio 0,1 g kofeiny, czyli dokładnie tyle, ile wynosi przeciętna dawka lecznicza tego środka. A zatem jeśli osoba dorosła i zupełnie zdrowa wypije raz a najwyżej 2 razy dziennie filiżankę kawy, to będzie to ilość dopuszczalna, ale więcej kawy pić nie powinna nawet osoba najzdrowsza. Młodzież przed 18-20 rokiem życie nie powinna pić kawy, w ogóle, natomiast, 18-letnie dziewczęta i 20-letni młodzieńcy mogą sobie pozwolić na filiżankę od czasu do czasu, nigdy jednak systematycznie i nigdy po godzinie 18. Działanie kawy jest jednak szersze niż działanie samej kofeiny, gdyż kawa zawiera poza kofeiną garbniki, kwas chlorogenowy, cholinę,
zasady purynowe i inne związki. Kawa, zaparzona w większej ilości wody. działa słabiej, gdyż kofeina wchłania się wtedy nieco wolniej. Także dodatek mleka łub śmietanki łagodzi działanie kawy, gdyż kofeina wchOdzi w związek z białkiem mleka.
Picie kawy należy zupełnie zabronić osobom cierpiącym na trądzik, zapalenie skóry (egzemę), nerwicę naczynioruchową (rumieniącym się z lada powodu), a także na wszelkie dolegliwości skóry, którym towarzyszy swędzenie; absolutnie też nie powinny pić kawy osoby cierpiące na nadciśnienie, nadtarczyczność, choroby żołądka, jelit i wątroby, osoby nerwowe i skarżące się na bezsenność.

Top