Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > SEN I BEZSENNOŚĆ

SEN I BEZSENNOŚĆ

Tytoń
Jest on winowajcą albo współwinowajcą bardzo poważnych chorób ogólnych (rak płuc, rak wargi dolnej, choroba wieńcowa i zawał serca, zapalenie oskrzeli i rozedma płuc choroba Burgera i in.). Palenie tytoniu ma wybitnie niekorzystny wpływ także na sferę seksualną i na płodność. Palenie tytoniu osłabia u mężczyzn potencję, a u kobiet wpływa na zmniejszenie płodności wskutek stosunkowo częstszego występowania poronienia (samorzutnego ” przerwania ciąży). Ponadto młode kobiety, które palą w okresie ciąży, częściej pozbawione są pokarmu naturalnego a jeśli nawet karmią piersią swoje maleństwa, to ich pokarm jest znacznie uboższy W witaminy, szczególnie w witaminę C.
Palenie tytoniu wpływa bezpośrednio na urodę: niszczy cerę i uzębienie, powoduje bardzo przykry zapach z ust Rozmowa z osobą palącą nie mówiąc już o pocałunku nie należy do przyjemności. Przenikliwy zapach skisłego dymu tytoniowego trwale nasyca odzież i włosy.
Ale I to nie wszystko. Palenie papierosów wyrabia cały szereg „męskich” odruchów u kobiet: szukanie papierosa, zapalanie go, wciąganie policzków przy zaciąganiu się papierosem, zwłaszcza mocno zbitym. Ułatwia to powstawanie i utrwalanie się fałdów skóry, które jak nawiasy obejmują usta, co nie dodaje im wdzięku. Zażółcone palce urągają estetyce ręki.


Nikotyna wpływa bardzo niekorzystnie na naczynia obwodowe. Pomijając już poważne przypadki choroby Blirgera, często spostrzega się u palaczy tzw. skórę marmurkowatą na udach i podudziach, a także sinicę kończyn To ostatnie zjawisko występuje częściej u dziewcząt i młodych kobiet, a jakkolwiek palenie tytoniu nie jest tego jedyną przyczyną, jednak bardzo mocno współdziała w jego powstaniu.
Palacze tłumaczą się napięciem nerwowym, które skłania ich do palenia. Powodują się też często złym przykładem rodziców, nauczycieli, kolegów i koleżanek. Należałoby sobie życzyć,, żeby młodzi ludzie wykazywali większą niezależność charakteru w tej dziedzinie, przynajmniej tak wielką, jaką demonstrują przy odrzucaniu dawnych modeli stroju i uczesania. Powinni nie tylko jak najszybciej uwolnić się od tego wyjątkowo szkodliwego nałogu, lecz” wytworzyć wokół siebie atmosferę potępienia palaczy, zwłaszcza tych, którzy sami paląc zmuszają wokół siebie niepalaczy do wdychania dymu, którzy oni wydychają Kto chce koniecznie truć siebie, niech to” robi na własny rachunek i nie truje równocześnie innych.

Top