Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle > SEN I BEZSENNOŚĆ

SEN I BEZSENNOŚĆ

NAŁOGI I UŻYWKI
Do czynników, które skutecznie niweczą urodę, należą alkohol i tytoń 150 oraz w mniejszym stopniu używki pokarmowe: kawa, herbata i podobne.
Alkohol
Alkohol jest powszechnie znany i oceniany jako trucizna w ilościach większych, a jako czynnik szkodliwy nawet w małych. Swoiste działanie alkoholu na mózg najpierw pobudzające, potem oszałamiające jest przyczyną jego rozpowszechnienia i powodzenia.
Wyraźne choć na bardzo krótką metę korzyści płynące z używania alkoholu powodują, że napoje wyskokowe weszły do tradycji gastronomicznych wielu narodów świata. Narody śródziemnomorskie spożywają wino regularnie i to od dziecka, uważając, że ułatwia trawienie, neutralizuje ewentualne trucizny pokarmowe, poprawia apetyt, podnosi nastrój, ułatwia sen, zacieśnia stosunki rodzinne.

Podobne zasłużone i nie zasłuzone komplementy wygłaszają inne narody i środowiska wobec piwa wódki, koniaku rumu ginu. Jest w tym tylko cząstka prawdy i to niewielka. We Francji gdzie spozywa się duzo wina nie mówiąc juz o koniakach szampanach i mocnych trunkach choroby związane z alkoholizmem są niebywale rozpowszechnione a co drugi mieszkaniec tego pięknego kraju cierpi na wątrobę
O skali szkód związanych z użyciem i nadużyciem alkoholu wiadomo aż nadto dobrze: choroby wątroby, nerek i układu nerwowego, wypadki przy pracy, wypadki drogowe szerzenie się chorób wenerycznych bójki i napady, degeneracja fizyczna i umysłowa oto plon przewlekłego alkoholizmu w wielu krajach świata Mniej natomiast wiadomo ze alkohol pod każdą postacią wpływa niekorzystnie na skórę, nawet spożywany w niewielkich ilościach Pod wpływem alkoholu następuje zaostrzenie wszelkich procesów zapalnych skóry twarzy, a więc także nasilenie procesów trądzikowych. Rozszerzają. się też naczynia obwodowe skóry twarzy, co powoduje po pewnym czasie pojawienie się – już na stałe – siateczki rozszerzonych „żyłek”. Alkohol ułatwia też późniejsze przekształcenie się trądziku pospolitego wieku młodzieńczego w trądzik różowaty wieku dojrzałego i okresu przekwitania
Z tych względów, jeśli okoliczności zmuszają do wypicia w czasie przy jęcia alkoholu to jeśli cierpi się na trądzik albo inne dolegliwości skóry – powinien to być jeden kieliszek wina sączony przez cały wieczór.

Top