Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Podstawowe czynności w zakresie higieny włosów

Podstawowe czynności w zakresie higieny włosów

U mężczyzn jednym z najistotniejszych elementów higieny owłosienia estetyki jest golenie. Zarost męski na policzkach i brodzie oraz na górnej wardze pojawią się pomiędzy 15 a 20 rokiem życia. Intensywność zarostu jego gęstość, twardość, szybkość zarastania zależą z początku od wieku mężczyzny, potem od jego rodzinno-indywidualnych cech. W każdym razie przychodzi chwila, gdy trzeba zacząć golić zarost na twarzy. Jedni muszą to rozpocząć w 15 lub 16 roku życia, inni dopiero około 18 roku życia lub nawet później. Początkowo wystarczy młodemu mężczyźnie golenie raz na 3 dni, potem raz na 2 dni a z reguły po kilku latach nie może obejść się bez golenia codziennego.Golić się najlepiej rano; Jeśli używa się żyletek – to zaraz po umyciu twarzy; jeśli golarki – to bezpośrednio przed myciem twarzy. Nawet najlepszy opis sposobu golenia – prowadzenia aparatu żyletkowego, albo golarki – nie zastąpi przypatrzenia się, jak to robią starsi i doświadczeni mężczyźni: ojciec, starszy brat lub kolega. Golenie brzytwą jest obecnie praktykowane wyłącznie przez ludzi starszych, którzy nie lubią zmieniać swoich upodobań, oraz przez fryzjerów.
Golenie zarostu żyletką poprzedzą się dokładnym myciem twarzy. Jest to wskazane z dwóch względów. Po pierwsze: w czasie golenia możliwe są skaleczenia lub zacięcia oraz i to prawie zawsze niedostrzegalne liczne uszkodzenia naskórka; z tego powodu wstępne dokładne umycie twarzy zmniejszą niebezpieczeństwo zakażenia; Po drugie: namydlenie i umycie jej ciepłą wodą stanowi wstępne zmiękczenie zarostu po spłukaniu twarzy namydla się ją ponownie mydłem do golenia lub kremem mydlanym i ubija mydło na piane – pędzlem można tez użyć gotowej piany z puszki (pod ciśnieniem). Piana nie tylko zmiękcza włosy, lecz równocześnie ustawia je w sposób ułatwiający ścięcie ostrzem żyletki. Przyjęte jest 2 krotne namydlanie twarzy i 2 krotne golenie: raz „z włosem”, drugi raz „pod włos”.
Po zakończeniu golenia należy przetrzeć twarz wodą kolońską albo płynem po goleniu (po uprzednim spłukaniu wodą i wytarciu ręcznikiem), a przybory do golenia dokładnie obmyć i wysuszyć).
W podobny sposób starsze dziewczęta i młode kobiety, u których występuję obfitszy zarost pod pachami, wygalają doły pachowe w okresie letnio-plażowym, zazwyczaj raz na tydzień lub 2 tygodnie, zależnie od intensywności zarostu. Wygolenie pach ułatwią też stosowanie zabiegów odwaniających.
Przy stosowaniu golarki elektrycznej albo sprężynowej nie myje się twarzy przed goleniem, stosuje się natomiast specjalny płyn przed goleniem, który nieco usztywnia zarost i ułatwia wnikanie włosów do otworów golarki. Po zakończeniu golenia myje się twarz (i resztę ciała) wodą i mydłem a po osuszeniu przeciera wodą kolońską albo płynem po goleniu. Do wygalania pach golarka nadaje się niezbyt dobrze.


Młodzi mężczyźni, którzy noszą brody, wąsy i faworyty, muszą także systematycznie golić się, ponieważ prawie zawsze „zaplanowana” broda różni się od naturalnej konturami i tę różnicę należy wygalać.
Chłopcy i mężczyźni utrwalają fryzurę za pomocą zwykłej siatki do włosów. Dziewczęta i młode kobiety mogą stosować układanie fryzury na. mokro (włosy zwilżone wodą lub lepiej piwem) z użyciem wałków, nawijaków, papilotów, ale należy stanowczo unikać pozostawiania ich na noc. Lepiej już w dniu, gdy wieczorem potrzebna będzie nieco bardziej skomplikowana fryzura, ułożyć włosy na mokro wczesnym popołudniem, tak by zdążyły wyschnąć na wałkach, a na 30 min. przed występem rozczesać i ułożyć je ostatecznie. Jeśli czas na ułożenie włosów jest ograniczony, można zastosować suszarkę, ale jest to sposób gorszy .1 na: pewno dla włosów nieco szkodliwy. Młode kobiety, których włosy są wyjątkowo nieposłuszne, mogą sobie pozwolić na zastosowanie lakieru utrwalającego fryzurę, ale pod dwoma warunkami: po pierwsze lakier musi być najwyższej jakości; po drugie nie wolno go stosować codziennie, gdyż szkodzi włosom.
Sposoby utrwalania fryzury to ondulacja żelazkowa i ondulacja trwała. Pierwsza jest obecnie rzadko stosowana, choć przy zachowaniu ostrożności) daje dobre wyniki, druga zaś zwłaszcza w odmianie zimnej lub letniej -jest godna polecenia dla młodych kobiet, które mają włosy trudne do układania. Włosy, poddane u fryzjera trwałej ondulacji raz na 6 miesięcy lub rzadziej, układają się potem o wiele lepiej. Istnieją również płyny do wykonania ondulacji w warunkach domowych, jednak lepiej poddać się temu zabiegowi u fachowca, fryzjera damskiego.

Top