Podstawowe czynności w zakresie higieny włosów

Włosy stanowią prawdziwą ozdobę głowy, jeśli są zdrowe, czyste i dobrze utrzymane. Osiągnięcie tego pozornie prostego celu wymaga spełnienia wielu ważnych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, a w pewnej mierze także upiększających.
Pierwszym warunkiem zdrowia i estetycznego wyglądu; włosów jest ich czystość. Czystość włosów uzyskuje się za pomocą mycia,ale także przez czesanie i szczotkowanie. Jak wspomniano w poprzednim rozdziale; włosy związane są anatomicznie z gruczołami łojowymi, ich łodygi są więc dzięki temu tuż przy skórze natłuszczane łojem. W miarę wzrostu włosów, a więc także przesuwania się części natłuszczanej od. skóry ku końcom, może wystąpić zjawisko nadmiernego natłuszczenia części przykorzennych i nadmiernej suchości końców włosów. Właściwa częstość mycia głowy oraz czesania włosów może, zapobiec takim niekorzystnym zjawiskom.
Mycie głowy – to czynność, która – wykonywana zarówno zbyt często, jak i zbyt rzadko prowadzi do stanu niekorzystnego. Uwzględniając to, że w wieku młodym włosy i skóra owłosiona głowy stosunkowo często są dotknięte łojotokiem, można jako ogólną wskazówkę przyjąć zasadę mycia głowy raz na 7-1-0 dni pod warunkiem starannego dodatkowego oczyszczania (czesania i szczotkowania) codziennie.
Jeśli wskutek okoliczności pracy lub środowiska włosy brudzą się intensywniej, trzeba wówczas stosować inną, niezwykle prostą zasadę? myć głowę, gdy jest brudna.
Technika mycia głowy ma także znaczenie dla wyglądu i zdrowia włosów. Do mycia głowy używa się przeważnie szamponu, wygodniejszego w praktyce niż mydło. Wybór szamponu jest sprawą trudną ze względu na liczbę preparatów na rynku w sprzedaży są szampony dla włosów tłustych, dla normalnych i dla suchych, dla ciemnych i dla jasnych, dla dotkniętych łupieżem, dla szczególnie delikatnych dla dorosłych i dla dzieci, w opakowaniach na jednomycie („poduszeczka”), albo w butelkach, albo w „rodzinnych” butlach, w płynie lub proszku, a także szampony suche oraz barwiące.
Szamponów suchych i barwiących nie zaleca się dla młodzieży. Szampony suche są na ogół szkodliwe dla włosów, gdyż nie tylko są silnie alkaliczne, lecz także zawierają składniki ścierające osłonkę .włosa (np. ziemię okrzemkową)
Mycie głowy rozpoczyna się od dokładnego zmoczenia włosów w ciepłej wodzie. Następnie nalewa się na dłoń łyżeczkę szamponu i rozciera na włosach. Gdy zostaną dobrze namydlone powstającą pianą, głowę należy spłukać, a następnie namydlić drugą porcją szamponu. Teraz piana będzie powstawała jeszcze obficiej i intensywniej Rozcierając ją na głowie należy przenikać opuszkami palców do samej skóry głowy, by i ją dokładnie umyć uwolnić od brudu tłuszczu i łupieżu. Po kilku minutach rozcierania włosy spłukuje się – najlepiej ciepłą wodą bieżącą – I to dostatecznie długo, aby wypłukać z nich całkowicie nawet ślady szamponu.
Osoby cierpiące na łojotok mogą namydlić głowę szamponem na początku kąpieli, a spłukać dopiero pod koniec; w takim przypadku kontakt skóry i włosów, z szamponem trwać będzie dłużej, a więc i efekt oczyszczający i odtłuszczający będzie większy.
Przy, używaniu szamponów o odczynie alkalicznym (o tym bardzo łatwo można przekonać się za pomocą papierka lakmusowego) wskazane jest zobojętnienie tego odczynu po zakończeniu mycia. Pod wpływem bowiem alkaliow, rozchylają się komórki powłoczki włosa co osłabia włosy i czyni je zbyt podatnymi na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Najprościej można zobojętnić nadmiar alkaliów płucząc głowę – po uprzednim, wypłukaniu czystą wodą bieżącą – roztworem octu (łyżeczka do herbaty octu na miednicę ciepłej wody); po tej kąpieli kwaśnej należy spłukać głowę ponownie czystą wodą, najlepiej zmiękczoną, tzn. zawierającą stosunkowo mało soli mineralnych.
Najlepszym sposobem zmiękczania wody jest gotowanie jej przez 10 min. i pozostawięnie w kociołku lub garnku na 24 godz. Bardzo dobra do płukania głowy jest deszczówka lub woda uzyskana z roztopionego śniegu. Ale w warunkach wielkomiejskich o taką wodę trudno, a ponadto nawet deszcz, zwłaszcza przez pierwszy kwadrans jest dosyć brudny, bo zanieczyszczony i kurzem, i cząsteczkami sadzy oraz pyłów przemysłowych. Codzienne pielęgnowanie włosów sprowadza się głównie do ich czesania i szczotkowania. Nikogo nie trzeba pouczać jak czesać włosy: tę umiejętność nabywa się już około 10 roku życia. Chłopcy i młodzieńcy powinni bardzo starannie czesać głowę codziennie rano a potem przeczesywać i poprawiać ułożenie włosów kilka lub przy dłuższych włosach kilkanaście razy dziennie. Przy jakichkolwiek trudnościach z ułożeniem włosów zalecić można zwilżenie głowy rano i uczesanie włosów na mokro: pół godzinne trzymanie włosów pod siatką dostateczne utrwali fryzurę. W ciągu dnia wystarcza zazwyczaj czesanie na sucho. Poranne czesanie grzebieniem należy uzupełnić przeszczotkowaniem włosów wieczorem przed snem należy włosy ponownie przeczesać grzebieniem i wyszczotkować.
Dziewczęta i młode kobiety także używają wielokrotnie w ciągu dnia grzebienia a kilka razy szczotki. Należy podkreślić, że niepotrzebne i nie wskazane jest czesanie szczotką lub grzebieniem od końców włosów ku korzeniom dopuszczalne jest jedynie szczotkowanie i czesanie zgodne z kierunkiem wzrostu włosów tj od skóry ku końcom włosów.


Jakkolwiek szczotkowanie włosów jest pożyteczne, gdyż uzupełnia czesanie grzebieniem porządkuje włosy, równomiernie rozprowadza tłuszcz (łój), dokładnie usuwa drobne zanieczyszczenia (łuseczki naskórka, kurz), jednak nie należy wpadać w zbytnią gorliwość przy szczotkowaniu. Zbyt silne brutalne szczotkowanie przynieść może więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim niewolno używać szczotki zamiast grzebienia. Kolejność powinna być następująca: najpierw grzebień rzadszy, potem – gęstszy, na koniec Szczotka.
Grzebień należy wybrać starannie. Chłopiec, podobnie jak mężczyzna, powinien mieć 2 grzebienie: większy w domu, mniejszy w kieszeni (w pochewce). Połowa grzebienia ma zęby grubsze i rzadsze, połowa – cieńsze, lecz gęstsze. Dziewczęta i młode kobiety używają grzebieni nieco rzadszych.
Grzebień powinien być zupełnie gładki, twardy, lecz elastyczny, o zębach niezbyt ostrych. Grzebienie metalowe nie są godne polecenia. Szczotki do włosów produkuje się z naturalnego włosia z plastyku lub z drutu. Tylko pierwsze są godne polecenia jakkolwiek ostatnio spotyka się je coraz rzadziej (szczególnie w formie przydatnej dla kobiet). Zarówno grzebienie, jak szczotki, muszą być utrzymywane w zupełnej czystości. Grzebienie należy myć codziennie ciepłą wodą i mydłem, posługując się przy oczyszczaniu przestrzeni między zębami twardą szczoteczką. Szczotki myje się 2 razy w tygodniu, także ciepłą wodą i mydłem, po uprzednim wyczesaniu z nich włosów. Czysty grzebień, a zwłaszcza czysta szczotka skuteczniej usuwają nadmiar łoju z powierzchni włosów.
Włosy rosną w tempie 1-1,5 cm miesięcznie więc dla zachowania stałej długości fryzury należy je regularnie strzyc. Chłopcy i młodzi mężczyżni powinni strzyc włosy raz na 3 tygodnie, dziewczęta i kobiety – zależnie od aktualnej i zaplanowanej fryzury raz na 1-2 miesiące. Zbyt częste mycie głowy i równocześnie zbyt rzadkie: ich skracanie prowadzi niekiedy u kobiet do rozwidlania się końców włosów (wskutek wysuszenia). Warto pamiętać, że fryzury krótsze łatwiej utrzymać w czystości a w przypadkach, gdy wskazane są zabiegi leczniczo-pielęgnacyjne, krótka fryzura ułatwia ich przeprowadzenie. Niemniej, wbrew obiegowym poglądom, ścinanie włosów nie przyspiesza ich porostu, ani go nie wzmaga. Włosy to nie rośliny.

Powiązane artykuły

Budowa skóry

Skóra powlekająca całe ciało jest największym i najcięższym narządem człowieka. Skóra dorosłego człowieka ma powierzchnię ok 1,7 m2 i waży niemal 3 kg. Grubość skóry jest niejednakowa w różnych okolicach ciała np. grubość skóry powiek nie dochodzi do 0,5 mm podczas gdy na podeszwach stóp może osiągać O,5 cm.

Higiena i pielęgnowanie rąk

Poszczególne okolice ciała człowieka różnią się charakterem skóry i funkcją biologiczną, a także okolicznościami kontaktu ze światem zewnętrznym, np. twarz jest wystawiona stale na działanie światła i czynników atmosferycznych; ręce ponadto na kontakt z narzędziami pracy i codziennego użytku, stopy na przebywanie przez dużą część doby w zamkniętej przestrzeni obuwia.