Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Jeżeli trądzik wygasł już całkowicie, a pozostały jedynie jego ślady blizenki i blizny takie łagodne kuracje złuszczające są mało skuteczne i ni.e.wpływają na spłycenie blizenki wyrównanie powierzchni cery. W takich przypadkach stosuje się kuracje o wiele energiczniejsze, można by nawet powiedzieć brutalne, za pomocą mocnej rezorcyny, pędzlowania ciekłym fenolem albo 50—procentowym kwasem trójchloro octowym. Reakcja jest burzliwa, a pacjent musi pozostawać w domu przez przeszło. tydzień. Wykonanie takiego zabiegu, .a także opatrunków po zabiegu musi być zastrzeżone wyłącznie dla lekarza specjalisty. Zabieg głębokiego złuszczania (czasem nazywa się go z angielskiego peeling ) obejmuje powierzchowne warstwy skóry właściwej, dzięki czemu .doprowadza do wyrównania płytkich blizenek; naskórek odradza się z mieszków włosowych i gruczołów skóry, w których tworzy głębsze kieszonki, nie ulegające złuszczeniu podczas peelingu i czasie leczenia,złuszczaniem należy unikać naświetlania słońcem i lampą kwarcową.
Inną, niechemiczną metodą głębokiego złuszczania skóry, jest dermabrazja. Jest to metoda mechaniczna, polegająca na zeszlifowywaniu skóry za pomocą tarcz ściernych, wprawianych W ruch wirowy za pomocą wysokoobrotowego silnika. Metoda ta, wymagająca specjalnych przyrządów i warunków, nadaje się do wyrównywania głębszych blizenek potrądzikowych, a także bliznowców, czyli blizn; przerosłych tworzących się w tzw. bliznowcowej odmianie trądzika przeważnie na karku u mężczyzn. Zabieg dermobrazji wykonuje się w sali operacyjnej, a pełne wygojenie .wymaga kilku tygodni.


W zwalczaniu trądzika młodzieńczego doniosła rola przypada kosmetyczce. Peeling stosuje się także jako metodę odmłodzenia wyglądu cery u kobiet po czterdziestce. Nie należy uważać kosmetyczki za fachową siłę jedynie w zakresie kaloplastyki, a więc sztuki zdobienia twarzy. Kwalifikacje kosmetyczek są o wiele szersze. Nie tylko dziewczęta i młode kobiety, ale w równym stopniu chłopcy i młodzi mężczyźni dotknięci trądzikiem młodzieńczym powinni systematycznie odwiedzać gabinet kosmetyczny, nie dla zabiegów zdobniczych i maskujących, lecz przede wszystkim dla zabiegów oczyszczających: prawidłowego usunięcia zaskórników i zabiegów fizykoterapeutycznych. Zazwyczaj w gabinecie kosmetycznym skórę oczyszcza się po uprzednim jej rozpulchnieniu parówką lub podobnymi zabiegami wstępnymi Po oczyszczeniu stosuje się środki sciągające pomagające zwęzić rozszerzone pory. Zabieg oczyszczający obejmuje także galwanizację
podobne procedury lecznicze i naświetlanie lampą kwarcową lampą Vitalux lub podobną.
Młodzi ludzie zniechęcają się niekiedy do gabinetów kosmetycznych gdy spostrzegą, że bezpośrednio po zabiegu i .w dniu następnym twarz wygląda gorzej niż przed zabiegiem. Tak tez jest istotnie w większości przypadków. Ale długofalowy efekt zabiegu kosmetycznego jest korzystny, toteż nie należy go oceniać na podstawie efektu natychmiastowego. Należy po prostu pamiętać, by do gabinetu kosmetycznego nie, iść właśnie w dniu pójścia w goście lub do teatru; zabieg oczyszczający trzeba zrobić 2-3 dni wcześniej.
Należy trzymać się zasady odwiedzania kosmetyczki przeciętnie raz w miesiącu, chyba że w konkretnym przypadku lekarz zaleci inaczej trzeba także raz na zawsze porzucić nieuzasadniony przesąd, że tylko dziewczęta i kobiety mogą i powinny korzystać z usług kosmetyczek. Wstydliwość chłopców i młodych mężczyzn jest tu nie na miejscu, a rodzice dobrze zrobią jeśli zachęcą swoich synów cierpiących na trądzik młodzieńczy, do pójścia do kosmetyczki. Jeśli chodzi o dziewczęta, to dobrze nawet, gdy do gabinetu kosmetycznego uda się matka razem z córką. Podobnie należy dążyć do tego, by zwykłą rzeczą była wspólna wyprawa do kosmetyczki dwóch panów: ojca i syna.

Top