Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Wreszcie doustnie stosuje się siarkę w formie mieszanki z proszkiem lukrecjowym i cukrem; małą szczyptę takiej mieszanki dodaje się do posiłku kilka razy dziennie. Dawniej stosowano także siarkę w postaci pigułek ichtiolowych do zażywania doustnego
Poza siarką stosuje się do zwalczania łojotoku także inne środki: selen, kwas salicylowy, naftolbeta, rezorcynę, zapisywane w formie płynów maści przez lekarzy w indywidualnie dobranych zestawach i proporcjach. Wymienione środki. działają . także złuszczająco, co sprzyja zwalczaniu nieprawidłowego rogowacenia – drugiego ważnego czynnika. przyczynowego w trądziku młodzieńczym.
Normalizację procesów rogowacenia osiąga się także przez podawanie witaminy A bądź samej, bądź łącznie z witaminą E. której obecność ułatwia przyswajanie przez organizm witaminy A. Także zewnętrznie stosuje się coraz szerzej alkoholowy roztwór kwasu witaminy A (na razie preparat zagraniczny), który energicznie złuszcza naskórek, usuwa czopy rogowe i umożliwia samorzutne opróżnianie się. zaskórników. Łącznie z witaminami A i E podaje się także pozostałe witaminy C i zestaw B.
Jako trzeci czynnik przyczynowy wymieniono zakażenie bakteryjne maczugowcem trądzika i innymi drobnoustrojami. Na. zwalczanie bakterii obliczone jest stosowanie antybiotyków i to przez czas dłuższy. Antybiotyki podaje się doustnie, w dawce ustalonej przez lekarza, zazwyczaj w pierwszym tygodniu leczenia stosując wyższe dawki, w następnych tygodniach – stopniowo niższe. Przy przyjmowaniu antybiotyków należy mieć na uwadze następujące wskazówki:
o należy upewnić się, że organizm nie jest uczulony na działanie danego antybiotyku.; zazwyczaj uczulenie ujawnia się już po przyjęciu (doustnym) pierwszych drażetek, ale może wystąpić także później lek przyjmuje się w ściśle określonych, równych odstępach czasu; nie jest wskazane przyjmowanie antybiotyku ani na krótko przed posiłkiem, ani tuż po posiłku; antybiotyk działa skuteczniej, gdy go się przyjmuje .na godzinę przed jedzeniem, albo w godzinę po jedzeniu; .
• większość antybiotyków przyjmowanych doustnie wymaga dodatkowego podawania zestawu. witaminy B oraz bakterii kwasu. mlekowego
Zestaw witaminy B obejmuje kilkanaście witamin o różnym składzie chemicznym najważniejsze witamina B1 – aneuryna witamina B2­ ryboflawina 58 witamina B – pirydoksyna. witamina PP. kwas foliowy i kwas pantotenowy.
(mleko zsiadłe, kefir, albo jogurt – kilka razy dziennie, bądź też w formie preparatu aptecznego Lakcid w ampułkach; ampułkę otwiera się pilniczkiem i do jej suchej zawartości dodaje odrobinę letniej wody lub mleka, po wymieszaniu zawartość ampułki wypija się); ani mleka sfermentowanego, ani Lakcidu nie należy pić tuż po przyjęciu dawki antybiotyku, lecz pomiędzy poszczególnymi dawkami, niektóre antybiotyki nie wymagają podawania bakterii kwasu mlekowego; wreszcie należy pamiętać że długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może przyjąć wystąpieniu zakażeń grzybiczych lub drożdżakowych.


Także zewnętrznie stosuje się niekiedy antybiotyki, głównie w formie opryskiwania twarzy aerosolem, zawierającym antybiotyki i preparat. sterydowy, zmniejszający nasilenie stanu zapalnego. Do popularnych aerosoli sterydowo-antybiotykowych należą: oksykort w aerosolu, deksapolkort N i polkortolon TC. Pierwszy z wymienionych zawiera oksyterracynę, drugi – neomycynę, trzeci – tetracyklinę. Aerosole te rozpryskuje się na twarz lub plecy z odległości 20-25 cm, w ciągu paru sekund, kilka razy, dziennie; w chwili opryskiwania należy zacisnąć oczy, zamknąć usta i nie oddychać. Po opryskaniu preparat zasycha na skórze w ciągu kilku minut.
Do odkażania i odtłuszczania twarzy przy trądziku młodzieńczym lekarze zapisują też – poza wspomnianymi już Acnosanem i spirytusem salicylowym – także spirytus tymolowy, mentolowy lub rezorcynowy i ich mieszanki. Dawniej stosowano również energiczniejsze środki odtłuszczające: czystą benzynę, mieszankę spirytusu z eterem (tzw. krople Hoffmanna), mieszanki acetonowe itp. Okazało się jednak, że zbyt energiczne i dokładne usuwanie tłuszczu nie przynosi pożytku, a wartość odkażająca wymienionych środków jest o wiele niższa niż spirytusu salicylowego i tymolowego. Do usuwania nadmiaru tłuszczu z powierzchni skóry nadaje się więc najlepiej ciepła woda i mydło, a nawet przecieranie na sucho kawałkiem ligniny lub papieru higienicznego.
Niekiedy lekarze stosują także leczenie hormonalne trądzika młodzieńczego. Ale takie leczenie można prowadzić wyłącznie u dziewczynek i młodych kobiet i to pod warunkiem bardzo dokładnego wstępnego badania ginekologiczno-endokrynologicznego i pod skrupulatną kontrolą przebiegu leczenia. U chłopców i mężczyzn leczenie tego typu przynosi jedynie szkody, np. rozwój gruczołów mlecznych, zaburzenia hormonalne :w zakresie narządów rozrodczych i podobne. Z tego właśnie względu metoda leczenia hormonalnego nie uzyskała rozpowszechnienia i jest stosowana w przypadkach wyjątkowych, przy bardzo ciężkich postaciach trądzika  u dziewcząt i kobiet.
Lekarze stosują tez w pewnych przypadkach trądzika leczenie uodpornia. Polega ono na wstrzykiwaniach szczepionek (zabitych bakterii) np szczepionki wielo ważnej wg Delbeta albo szczepionek z bakterii wyhodowanych z własnej ropy pacjenta tzw. autoszczepionek Szczepionki takie wstrzykuje się domięśniowo we wzrastających dawkach, ściśle określonych. Wprowadzenie szczepionki powoduje wytwarza nie się w organizmie przeciwciał które pomagają zwalczyć zakażenie bakteryjne Po wstrzyknięciu szczepionki obserwuje się reakcję miejscową (bolesność pośladka i jego zaczerwienienie) oraz reakcję ogólną (podwyższenie temperatury o kilka dziesiątych stopnia, a czasem nawet do 39C). Zazwyczaj reakcja ta wygasa po dobie lub najwyżej dwu, co pozwala wykonać następne wstrzyknięcie.
Podobnie do szczepionek działają wstrzykiwania wyjałowionego i od tłuszczonego mleka Obcogatunkowe białko, zawarte w krowim mleku wywołuje także odczyn miejscowy i ogólny oraz przestrojenie organizmu i mobilizację ciał odpornościowych w tkankach. O wiele łagodniej działają wstrzykiwania białka własnego w postaci przestrzykiwań krwi: kilka mililitrów krwi pobranej z żyły pacjenta wstrzykuje się domięśniowo, tzn. w pośladek. Po takich zastrzykach nie obserwuje się zazwyczaj wyraźnej zwyżki temperatury, niemniej udowodniono, że działają one korzystnie na przebieg trądzika.

Top