Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Szczególnie doniosłą rolę przypisuje się zaparciu, które bez wątpienia pogarsza przebieg trądzika młodzieńczego. Wprowadzenie do diety chleba Grahama, picie naparów odpowiednich ziół, spożywanie większej ilości surówek może skutecznie zwalczyć zaparcie i tą drogą wyeliminować procesy samozatrucia organizmu.
Dla zapewnienia prawidłowości procesów trawienia i przyswajania pokarmów konieczne jest odżywianie się nie tylko właściwe pod względem ilości i jakości potraw, lecz również regularne. W młodym wieku wskazane jest spożywanie w ciągu dnia posiłków w określonej, zawsze jednakowej porze.
Na przebieg trądzika młodzieńczego wpływają także czynniki sezonowo klimatyczne. Wspomniano już, że zazwyczaj stan cery dotkniętej trądzikiem ulega poprawie w porze letniej, pogarsza się zaś zimą i wczesną wiosną, co zazwyczaj tłumaczy się działaniem słońca. Z codziennych spostrzeżeń wynika, że nasłonecznianie skóry wpływa korzystnie na przebieg trądzika młodzieńczego. Promieniowanie słoneczne wywiera na skórę i na cały organizm bardzo różnorodne, a przy tym głębokie działanie. Poza światłem (a więc promieniowaniem widzialnym) w skład promieniowania słonecznego wchodzi również niewidzialne promieniowanie poza fiołkowe i niewidzialne promieniowanie podczerwone. Promienie pozafiołkowe działają przeciwbakteryjnie, a prawdopodobnie także przeciw łojotokowo), nic więc dziwnego, że korzystnie działają na cerę dotkniętą trądzikiem młodzieńczym. Zdarzają się jednak niekiedy przypadki trądzika nasilające się latem. Naświetlanie słońcem wzmaga też siły odpornościowe organizmu, działa bodźcowo, co pozwala samemu organizmowi skuteczniej przeciwdziałać procesom trądzikowym. Nie bez znaczenia jest i to, ze  latem odżywianie jest inne: spożywa się więcej produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne, jak owoce i warzywa, że dzięki temu zarówno procesy oddychania tkankowego (witamina C odgrywa w nich poważną rolę), jak i procesy rogowacenia i wydzielania łoju (w których uczestniczy witamina A) przebiegają korzystniej. Ponadto większa ilość błonnika, zawarta w owocach i warzywach sprzyja lepszemu wydalaniu i zapobiega zaparciu.
Korzystny wpływ pory letniej zależy również od tego, że latem przypadają ferie szkolne i uniwersyteckie, a także urlopy większości pracujących, co pozwała na przebywanie na świeżym powietrzu w warunkach odprężenia nerwowego. Lato sprzyja także lepszej higienie ciała, dzięki lżejszej odzieży i częstym kąpielom wodnym i powietrznym.


W przeciwieństwie do tego zima i wczesna wiosna stwarzają gorsze warunki: zimny wiatr i mróz (zwłaszcza wilgotny chłód) są dla cery niekorzystne, a pożywienie zimowe bogatsze w węglowodany i tłuszcze, uboższe zaś w witaminy i błonnik – także niekorzystnie wpływa na przebieg choroby. Pora zimowa ponadto pokrywa się z okresem karnawału, trwającego prawie od grudniowych świąt do początku wiosny, to zaś oznacza – zwłaszcza dla dziewcząt i młodych kobiet uczestnictwo w zabawach i balach, z nadużywaniem kosmetyków, a niekiedy i trunków.
Czynniki zewnętrzne, wpływające niekorzystnie na przebieg trądzika, mogą być rozmaite, ale na pierwsze miejsce wysuwa się nieumiejętne pielęgnowanie cery i makijaż. Wyciskanie krostek i zaskórników wykonane bez specjalnego przygotowania prowadzi do powstawania świeżych wykwitów ropnych w sąsiedztwie wyciśniętej krosty, a nadto prowadzi niejednokrotnie do wytworzenia się nieestetycznej blizenki. Niezmiernie szkodliwe jest stosowanie na cerę trądzikową kremów, pudrów płynnych i podkładów, które co prawda mogą na kilka godzin zamaskować wykwity chorobowe, ale zatykając pory odbijają się szkodliwie na całym przebiegu trądzika.
Jak wynika z tego niepełnego przeglądu, przebieg trądzika zależy od wielu czynników naraz: od. warunków wrodzonych, czyli skłonności do łojotoku i nieprawidłowego rogowacenia, od trybu życia, czyli odżywiania higieny, odzieży, od warunków sezonowo-klimatycznych, od .równowagi hormonalnej, od pielęgnowania cery i od prowadzonego leczenia.
Te dwa czynniki – leczenie, pielęgnowanie i elementy profilaktyki trądzika młodzieńczego i jego obostrzeń będą omówione nieco dokładniej. W szczególności dokonany zostanie podział czynności pomiędzy osobę cierpiącą na trądzik młodzieńczy, kosmetyczkę, do której ta osoba będzie się zgłaszała, i lekarza dermatologa-kosmetologa.
Z dotychczasowych rozważań łatwo wysnuć wniosek, że podstawą domowego leczenia trądzika pospolitego jest:
• skrupulatne przestrzeganie czystości skóry, odpowiednie odżywianie się,
• prawidłowy tryb życia,
• czynnik sezonowy – nasłonecznianie twarzy.
W wielu przypadkach lżejszych postaci trądzika pospolitego rzeczywiście takie postępowanie wystarcza do zapobieżenia przekształceniu się trądzika w postać cięższą, do utrzymywania trądzika młodzieńczego w ryzach. Sposoby te są bardzo proste: kilka razy dziennie obmycie twarzy ciepłą wodą i dobrym mydłem, utrzymywanie rąk w należytej czystości i odkażanie wykwitów trądzikowych Acnosanem lub spirytusem salicylowym. Niekiedy dobrze jest uzupełnić arsenał środków zewnętrznych kompresami roztworu boraksu i maseczkami ziołowymi.
Kompresy z boraksu wykonuje się w sposób następujący: w  głębokim talerzu rozpuścić łyżeczkę do herbaty boraksu*) w około półtorej szklanki wrzątku. W gorącym roztworze moczyć miękki gałganek płócienny lub chustkę i silnie przykładać do twarzy, co daje wyraźne odczucie parzenia. Po 15-20 sek., gdy kompres przestaje parzyć, zmoczyć go ponownie w gorącym roztworze i ponownie przykładać. Czynności te powtarzać przez 5 min., po upływie tego czasu roztwór jest już za mało, gorący, zabieg więc można zakończyć Przed kompresem należy twarz umyć ciepłą wodą i mydłem, po zakończeniu zabiegu zaś – spłukać chłodną wodą bieżącą: Kompresy takie warto stosować co drugi dzień, w porze przedwieczornej, przy nieco ciąższej lub oporniejszej formie trądzika młodzieńczego.
W sprzedaży bez recept znajdują się także maseczki ziołowe, które można stosować w warunkach domowych – także co drugi dzień. Dla leczących się z powodu samego łojotoku przeznaczona jest mieszanka (maseczka ziołowa) nr 5, dla ciepiących na trądzik – maseczka. Maseczka ziołowa stanowi mieszankę wysuszonych i rozdrobnionych ziół oraz składników mineralnych (np. węglanu magnezu, kaolinu) w ilości przeznaczonej do jednorazowego użycia. Bezpośrednio przed zabiegiem mieszankę wsypuje się do naczynia i dodaje wrzącej wody ilości pozwalającej na uzyskanie gęstej papki. Gorącą masę rozsmarowuje się dość grubą warstwą na twarzy, Omijając okolice oczu, nozdrzy i ust, a następnie pokrywa płatami ligniny, lub lepiej kawałkiem płótna, w którym uprzednio wycięto otwory na oczy, nos i usta. Można także maseczkę rozsmarować na płótnie i dopiero wtedy nałożyć na twarz.

Top