Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Pielęgnowanie cery młodzieńczej

U niektórych młodych ludzi, częściej u chłopców i młodych mężczyzn, o wiele rzadziej u dziewcząt i kobiet, spotyka się cięższą odmianę trądzika, w której występują spore ropnie i nacieki (guzy, zapalne), obok licznych zaskórników. Tę odmianę nazywa .się trądzikiem skupionym (Acne congiobata). Czasem ropnie takie nacieki wchłaniają się stopniowo, czasem zaś otwierają .się samorzutnie, a przy.. gojeniu tworzą nieestetyczne, blizny (trądzik stwardniały Acne indurata) albo nawet przerosłe bliznowce (trądzik bliznowcowy – Acne keloidea). Bliznowce spostrzega się przeważnie u mężczyzn, w okolicy karkowej. .
Przebieg trądzika pozostaje pod wpływem zarówno leczenia, jak i pory roku: zazwyczaj latem następuje poprawa, zimą zaś i wiosną pogorszenie.. Na przebieg trądzika wpływa wiele różnych czynników, których działanie nakłada się na siebie lub przeciwnie jeden czynnik neutralizuje działanie drugiego. Dlatego ocena poszczególnych czynników jest trudna i może pokusić się o nią jedynie doświadczony lekarz
Czynniki wpływające na powstanie i przebieg trądzika.
Wiadomo, że w powstawaniu trądzika młodzieńczego poważną rolę odgrywają niektóre hormony tzw. androgeny)produkowane przez korę nadnerczy i przez męskie gruczoły płciowe oraz progesteron, wydzielany przez ciałko żółte. Zarówno androgeny, jak progesteron wytwarzane są dopiero od okresu dojrzewania i do okresu przekwitania. Dlatego własnie trądzik młodzieńczy nie występuje ani u dzieci przed pokwitaniem.
Z łaciny pro – dla gestatio – ciąża w jajnikach produkowane są dwa główne hormony: jeden powstaje w pęcherzyku Graafa otaczającym dojrzewające jajo; ten hormon nosi nazwę estradiolu albo follikulmy czyli hormonu pęcherzykowego drugi hormon powstaje w ciałku żółtym tworzącym się z pękniętego luz pęcherzyka Graafa po wydaleniu z  jaja hormon ten nosi nazwę progesteronu albo luteiny, czyli hormonu ciałka żółtego; wzajemna gra tych hormonów warunkuje cykl miesiączkowy oraz przebieg ciąży; zagadnienia te przedstawiono tu w znacznym uproszczeniu i przybliżeniu .


U osób starszych. Nie występuje też z reguły po 25-30 roku życia (choć są liczne wyjątki), gdyż wtedy w organizmie ustała się już równowaga hormonalna.
Jakkolwiek jednak na trądzik wpływają hormony płciowe, nie spostrzega się prawie żadnego wpływu życia seksualnego na przebieg tej choroby. Ani rozpowszechniona w wieku młodzieńczym masturbacja (samogwałt, onanizm), ani wczesne rozpoczęcie życia płciowego i wczesne małżeństwo nie leczą trądzika młodzieńczego. Spotyka się bardzo często młode matki i młodych żonatych mężczyzn, którzy cierpią na to schorzenie. Dlatego udzielane niekiedy młodym ludziom domorosłe (a czasem nawet wulgarne) rady w rodzaju: „jak się ożenisz (wyjdziesz za mąż) to się wyleczysz z trądzika” nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Natomiast wstrzemięźliwośĆ płciowa nie wpływa szkodliwie na przebieg trądzika młodzieńczego.
Innym czynnikiem, który z pewnością wpływa na powstawanie i nasilanie się łojotoku i innych procesów towarzyszących, jest czynnik nerwo psychiczny. Nerwowy tryb życia, przeżycia psychiczne, kłopoty życiowe, kompleksy i obsesje odbijają się niekorzystnie na przebiegu trądzika młodzieńczego. O wpływie układu nerwowego na łojotok świąd świadczyć może to, że pewnej odmianie zapalenia mózgu towarzyszy bardzo silny łojotok. Wpływ ten łatwiej będzie zrozumieć, jeśli Czytelnik zda sobie sprawę z wzajemnych powiązań układu nerwowego z układem wydzielania wewnętrznego (hormonalnym). Obecnie nawet uważa się że tzw. układ wegetatywny składa się z trzech układów: sympatycznego, parasympatycznego i wydzielania wewnętrznego gruczoły dokrewne wydzielają pod wpływem układu nerwowego, zakończenia nerwowe działają za pomocą hormonów (adrenaliny i acetylocholiny), wydzielających się na tych zakończeniach.
Jeśli psychika wpływa na przebieg trądzika, to wpływ odwrotny jest jeszcze łatwiejszy do zaobserwowania I wytłumaczenia. Młody mężczyzna, a jeszcze bardziej dziewczyna lub 1 młoda kobieta, dotknięci trądzikiem młodzieńczym, przeżywają to czasem bardzo głęboko, czują się upośledzeni W porównaniu z rówieśnikami o czystej cerze i estetycznym wyglądzie.
Bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na przebieg trądzika jest sposób odżywiania się, a także funkcjonowanie przewodu pokarmowego – żołądka i jelit. Z obserwacji wynika, że zbyt tłustej zbyt bogate w węglowodany pożywienie (tj. cukry; pieczywo) nasila łojotok i tym samym wzmaga trądzik. Niekorzystnie na przebieg choroby wpływa również nadmiar potraw smażonych, a nade wszystko ostre, pikantne przyprawy w rodzaju chrzanu, pieprzu, musztardy, ostrych majonezów i marynat. Niekorzystnie na trądziku odbija się również spożywanie czekolady, kawy i mocnej herbaty. Wyjątkowo szkodliwie wpływa spożywanie alkoholu nawet słabej mocy, nie mówiąc już o mocnych trunkach.
Bardzo często zdarza się ze w wyniku długiego i cierpliwego leczenia nasilenie trądzika ulega zmniejszeniu, a wraz z tym poprawia się zarówno estetyczny wygląd młodzieńca lub dziewczyny, jak i samopoczucie I właśnie wtedy zaniedbanie wskazówek co do odżywiania spożywanie zakazanych lub odradzanych potraw i kieliszka wina niweczy efekt tętniczy i estetyczny kilku miesięcznych wysiłków.
Obok doboru potraw, konieczne jest zapewnienie należytego przebiegu trawienia. Jakiekolwiek zaburzenia żołądkowe i jelitowe naruszają prawidłowość procesów trawiennych, co natychmiast odbija się bardzo niekorzystnie na przebiegu trądzika młodzieńczego. W praktyce należy zwrócić uwagę na następujące objawy negatywne: brak apetytu, mdłości, odbijania zbyt częste i zbyt luźne stolce (rozwolnienia, biegunki), zbyt rzadkie oddawanie stolca i jego zbyt twarda konsystencja (zaparcia), bóle brzucha, pieczenie w żołądku. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy interweniować: w przypadkach zupełnie lekkich i szybko przemijających dolegliwości – skrupulatniejszym przestrzeganiem diety, w cięższych i powtarzających się dolegliwościach – złożeniem wizyty lekarzowi gastrologowi.

Top