Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Pielęgnowanie cery młodzieńczej

W okresie pokwitania należy najbaczniejszą uwagę zwrócić na higienę ciała w ogóle, a cery w szczególności. Główny nacisk trzeba położyć na pedantyczną czystość twarzy i szyi W tym czasie powinno się myc twarz 3 razy 47 dziennie (jako minimum): w ramach mycia porannego, w ramach kąpieli wieczornej oraz po powrocie ze szkoły, uczelni lub pracy do domu. Jeśli w danym dniu wypadły w szkole lub poza szkołą zajęcia sportowe, prace W kołku modelarskim albo jakiekolwiek inne zajęcia przy których twarz uległa zabrudzeniu lub choćby zakurzeniu, to trzeba ją dodatkowo umyć. Z tego względu młodzieniec lub dziewczyna powinni nosić w teczce, w woreczku Z folii, niewielki kawałek dobrego mydła, i mały ręczniczek: (po powrocie do domu ręczniczek, należy wysuszyć). Chodzi o to, aby po zajęciach umyć twarz od razu, na miejscu, nie’ czekając powrotu do domu. Noszenie własnego ręczniczka i kawałka mydła powinno stać się nawykiem każdego młodego człowieka ucznia uczennicy, studenta studentki Byłoby to na pewno ważniejsze od noszenia ze sobą kapci, co było zmorą lat szkolnych. Młodzi ludzie pracujący w biurach lub zakładach produkcyjnych mogą przechowywać ręcznik i mydło we własnej szafce tub biurku w miejscu pracy. –
Jakie mydło nadaje się najlepiej do mycia twarzy? Mydła przetłuszczone, lanolinowe i dziecięce nadają się szczególnie dobrze do pielęgnowania twarzy, nawet niezależnie od rodzaju cery. Mydło styka się ze skórą twarzy zaledwie 30-60 sek.,,nie może więc w tak krótkim czasie zadziałać leczniczo. Ważne jest tylko aby dobrze się pieniło dobrze uwolniło twarz od brudu i kurzu oraz łatwo dato się zmyć. A że skóra twarzy jest cieńsza i delikatniejsza od skóry tułowia i kończyn więc tez i mydło powinno być delikatniejsze bez nadmiaru alkanów i nieco przetłuszczone
Skora ludzi młodych doskonale znosi wodę nawet nie najlepszej jakości nie trzeba więc jej specjalnie przygotowywać ani uzdatniać Najlepiej do Mycia się używać po prostu wody z kranu lub ze studni w warunkach zaś polowych (wycieczka, biwak, wędrówka) można umyć się także w wodzie rzecznej tub w jeziorze. Trudne jest tylko mycie się wodą morską nawet jak w przypadku wody z Bałtyku – nieznacznie zasoloną jest to jednak możliwe przy użyciu specjalnego mydła.


Poza wodą i mydłem nie należy w okresie dojrzewania używać żadnych innych środków higieniczno-kosmetycznych do twarzy, jeśli cera jest normalna i wolna od wykwitów chorobowych Wyjątkiem są tylko u chłopców środki niezbędne do golenia, u dziewcząt ewentualne użycie odrobiny wody kolońskiej przy specjalnych okazjach W miarę pojawiania się tych okazji i w miarę przechodzenia dziewcząt od wieku dojrzewania do wieku młodzieńczego i młodego (17-20 lat) zakres pielęgnowania i ozdabiania twarzy ulega rozszerzeniu.
U chłopców i dziewcząt, u których pojawią się oznaki nasilonego łojotoku, trzeba rozszerzyć zakres czynności higienicznych i pielęgnacyjnych oraz zwykły zestaw omówionych środków poza wodę i mydło.
Powstaje więc zagadnienie dostosowania i doboru tych środków do rodzaju cery. Do pielęgnowania cery umiarkowanie tłustęj stosuje się te same środki, które służą do pielęgnowania cery normalnej, tyle że wskazane jest jeszcze dokładniejsze i nieco częstsze mycie twarzy. Do mycia twarzy lepiej jest stosować wodę ciepłą, gdyż w tych warunkach można łatwiej uwolnić cerę zarówno od zalegającego łoju, jak od kurzu i brudu który do tego łoju przylega. Nie poleca się natomiast stosowania energiczniejszych, np; chemicznych, środków odtłuszczających, gdyż tą drogą można wywołać nawet silniejszy łojotok.
Cera prawidłowa i umiarkowanie tłusta dobrze znoszą umiarkowane nasłonecznianie. Jeśli więc nie ma jakichś szczególnych przeciwwskazań (np. gruźlica, ostra choroba gorączkowa, nadwrażliwość na światło), młodzież może korzystać z kąpieli słonecznych z pożytkiem. Dodatnie bowiem działanie słońca na cały organizm jest bezsporne, a opalona skóra dodaje urody zarówno dziewczętom, jak chłopcom, jakkolwiek w tej dziedzinie moda odznacza się pewną zmiennością.
Przy cerze normalnej lub umiarkowanie tłustej makijaż dopuszczalny jest tylko dla dziewcząt powyżej 16-17 lat, I to wyłącznie na szczególne okazje. Ale nawet wtedy powinien być to makijaż możliwie jak najbardziej oszczędny. W zasadzie nie są wskazane żadne pudry ani kremy. Szczególnie niewskazane są płynne pudry (zwane fluidami), zatykające pory skóry, utrudniające wydalanie I oddychanie oraz prowadzące wskutek tego do rozszerzenia porów. Niekorzystnie też działanie stałe stosowanie pomadek do ust. Stosunkowo najmniej szkodliwe jest przyciemnianie brwi i rzęs, ale nadaje ono twarzy nieco poważniejszy, a często wulgarny wygląd.
Kosmetykiem,: który można bez obawy stosować i którego stosowanie może być pożyteczne, jest krem ochronno-nawilżający na plażę. Popularny od pół wieku krem Nivea dobrze spełnia te zadania. Innych kremów lepiej w młodym wieku przy cerze normalnej nie używać wcale.

Top