Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie cery młodzieńczej

Pielęgnowanie cery młodzieńczej

W okresie pokwitania i w okresie młodzieńczym zaczyna ustalać się stopniowo typ cery młodej kobiety, młodego mężczyzny, w tym czasie wzmaga się działalność gruczołów łojowych. To, że gruczoły łojowe zaczynają silniej działać w czasie, gdy obserwuje się pierwsze objawy dojrzewania (tzn. miesiączki u dziewcząt i zmazy nocne u chłopców). Pewne hormony, zwłaszcza tzw. androgeny, wydzielane przez nadnercza i męskie gruczoły płciowe, wpływają na intensyfikację wydzielania łoju. Zjawisko to przedstawione zostało w bardzo wielkim uproszczeniu, gdyż w rzeczywistości działanie różnych gruczołów dokrewnych (przysadka mózgowa, tarczyca i przytarczki, nadnercza, gruczoły płciowe i kilka innych) jest wzajemnie powiązane i uzależnione, a korelacje te są bardzo zawiłe, różnokierunkowe i poznane tylko częściowo. W każdym razie wiadomo, że nadmiar androgenów wzmaga wydzielanie, łoju, podczas gdy nadmiar hormonów pęcherzykowych (tzn. pochodzących z pęcherzyka Graafa w jajniku) zmniejsza działalność gruczołów łojowych. Obserwacje te znajdują częściowo zastosowanie lecznicze, o czym będzie mowa.
Nadmierne wydzielanie łoju nosi nazwę łojotoku. Trudno dokładnie określić, gdzie przebiega granica pomiędzy normalnym wydzielaniem łoju a łojotokiem. Orientacyjnie można przyjąć, że jeśli po umyciu twarzy wodą i mydłem oraz osuszeniu wystąpi po upływie 30 min. wyraźne przetłuszczenie skóry (skóra błyszczy), to z pewnością jest to łojotok.


W klinikach i pracowniach naukowych stosuje się znacznie dokładniejsze mierniki badania łojotoku. Dla naszych celów wystarczy metoda przytoczona powyżej, która pozwoli odróżnić u młodych ludzi dwa rodzaje cery: normalną i tłustą. Tam, gdzie łojotoku nie ma, albo gdzie łojotok jest stosunkowo nieznaczny, mówi się o cerze normalnej albo prawidłowej, tam zaś, gdzie występuje wyraźny łojotok, zwłaszcza nasilony, klasyfikuje się cerę jako tłustą istnieje także cera sucha jednak – poza wyjątkowymi przypadkami z pogranicza choroby – nie spotyka się jej u młodzieży: taka cera występuje często u osób starszych i starych.
Cera prawidłowa zdarza się u młodzieży dość rzadko. Jest to cera, którą określić można za pomocą kilku „nie”: nie przetłuszcza się, nie błyszczy, nie łuszczy się, nie jest ani żółta, ani zbyt różowa, ani sina, ani nadmiernie blada nie jest zbyt wrażliwa na czynniki zewnętrzne nie pierzchnie nie ulega stanom zapalnym pod wpływem środków kosmetycznych. Taka cera występuje przede wszystkim przed okresem pokwitania a więc u dzieci, ale może utrzymać się także dłużej, nie zawsze bowiem pokwitanie pociąga za sobą nieuchronnie łojotok. W każdym razie dobrze jest pamiętać ze choć utrzymywanie się cery normalnej po okresie pokwitania jest prawdziwym darem natury, jednak stanowi tez często zapowiedz cery nadmiernie suchej w wieku po trzydziestce.
Łojotok występuje z niejednakowym nasileniem na całym ciele Nie które okolice bogaciej wyposażone w gruczoły łojowe są dotknięte łojotokiem w sposób wyraźniejszy, inne – w stopniu o wiele mniejszym Ze szczególnym nasileniem łojotok ujawnia się na owłosionej powierzchni głowy, na czole, w okolicy nosa i na podbródku (czasem także na policzkach), na karku, w okolicy mostka, na barkach, niekiedy w okolicy pośladków i narządów płciowych. Natomiast o wiele rzadziej zmiany łojotokowe obserwuje się na kończynach i na bocznych powierzchniach tułowia Nawet w obrębie samej twarzy łojotok jest wyraźniejszy w części środkowej mniej wyraźny – na powierzchniach bocznych
Jeśli kontrast pomiędzy łojotokiem środkowego, podłużnego pasa ciała a suchą cerą pasów bocznych jest bardzo znaczny, cerę taką klasyfikuje się jako „,mieszaną”. Choć u młodzieży częściej zdarza się cera tłusta, jednak w części przypadków spotyka się także cerę mieszaną. Pielęgnowanie cery mieszanej wymaga uwzględnienia zaleceń, które zostaną podane przy omawianiu pielęgnowania cery normalnej i cery prawidłowej.

Top