Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie biustu

Pielęgnowanie biustu

Jedyną okolicą piersi, gdzie dopuszcza się, a nawet zaleca wykonywanie masażu; są same brodawki, jeśli są wciągnięte. Ale takie masaże (a czasem nawet zabieg chirurgiczny) wykonuje się przeważnie w okresie ciąży lub w jej perspektywie, mając na względzie karmienie niemowlęcia.
Do codziennych zabiegów należy także gimnastyka, zwłaszcza ćwiczenia oddechowe oraz obszerne ruchy w obrębie pasa barkowego: wymachy rąk w bok, ruchy „motylkowe”, skłony w przód i .w tył itp. Gimnastyka oczywiście, podobnie jak masaże, nie powiększa samych piersi, lecz wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, koryguje jej ustawienie, zwiększa pojemność oddechową. Jeśli dziewczyna ma nieco zbyt drobne piersi i do tego zapadniętą klatkę piersiową, to systematyczne uprawianie gimnastyki przyczyni się do uwypuklenia klatki piersiowej, co w pewnym stopniu skompensuje niewielkie rozmiary piersi. Jeszcze lepsze wyniki dają niektóre sporty, zwłaszcza zaś wioślarstwo (łódka, nie kajak) i pływanie.
Ale gimnastyka dobra jest też dla dziewcząt o wydatniejszych biustach. Wspomniano, że mają one tendencję do garbienia się. Gimnastyka może to wyrównać, a przeciwnie, zaniedbanie gimnastyki może spowodować utrwalenie złej postawy: wysunięcie barków do przodu i skrzywienie kręgosłupa.
Jeśli wielkość i kształt piersi bardzo znacznie odbiegają od stanu prawidłowego, narażając kobietę na przykrości lub kompleksy, to możliwe jest operacyjne skorygowanie biustu. Metodami chirurgii plastycznej (estetycznej) można zmniejszyć sutki zbyt duże podnieść obwisłe lub zbyt długie, a nawet powiększyć zbyt drobne piersi. Tych ostatnich operacji należy jednak raczej unikać.
Młode kobiety często obawiają się raka piersi. Nie bez powodu, gdyż rak sutka zdarza się, niestety, dość często. Jest to choroba uleczalna,
zwłaszcza jeśli spostrzeże się ją bardzo wcześnie. W 80% przypadków pierwszym objawem raka sutka jest guz, a w pozostałych 20% – ból, albo bolesność brodawki, albo powiększenie się piersi, albo wydzielina z brodawki. Wczesne wykrycie raka możliwe jest drogą samobadania się kobiet począwszy od 20 roku życia. Raz w miesiącu, najlepiej w piątym dniu cyklu miesiączkowego (licząc pierwszy dzień miesiączki jako pierwszy dzień cyklu), kobieta powinna przed lustrem podnieść ramiona w górę i obejrzeć swoje piersi (czy brodawki są na jednym poziomie? czy nie ma jakichś zagłębień albo uwypukleń na jednej z piersi?).


Następnie kontynuować obserwację z rękami W poziomie, potem z opuszczonymi ramionami. Ująć po kolei każdą brodawkę w 2 palce i sprawdzić, czy nie jest zlepiona wydzieliną, lub czy przy uciśnięciu nie wydobywa się wydzielina. Następnie w pozycji leżącej zbadać dotykiem lewą pierś prawą ręką i prawą pierś lewą ręką. Zbadać ruchomość brodawek (porównując obie piersi), sprawdzić obmacywaniem, czy nie ma jakiegoś zgrubienia w sutku, znów porównując z drugim sutkiem, wreszcie wymacując doły pachowe. Jeśli nic podejrzanego nie znaleziono, to następne badanie za 4 tygodnie. Jeśli cokolwiek wyda się podejrzane, należy pójść do lekarza i przekazać mu swoje obserwacje. W ogromnej większości przypadków okaże się, że to nic wielkiego, ale nawet jeśli raz na kilkaset podejrzeń uda się wykryć wczesne stadium raka i wyleczyć je stosunkowo szybko; to i tak warto przeprowadzać co miesiąc samo¬badanie. Gra jeśt warta przysłowiowej świeczki.

Top