Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Pielęgnowanie biustu

Pielęgnowanie biustu

Prawidłowe pod względem estetycznym piersi powinny być średniej wielkości ani zbyt małe ani zbyt obfite, choć pojęcie normy jest tutaj dość szerokie. Piersi młodej kobiety, która jeszcze nie karmiła, powinny być jędrne, nieobwisłe i symetryczne (ale nieznaczna asymetria nie jest problemem)
Dziewczęta, u których piersi rozwijają się wcześniej niż u koleżanek z tej samej klasy, są niekiedy tak jeszcze dziecinne i wstydliwe, że aby ukryć biust garbią się. Matki i starsze siostry powinny na to zwrócić uwagę i wytłumaciyć im, że piersi stanowią ozdobę sylwetki dziewczęcej. Ale też, jeśli matka dostrzeże, że u 15-1etniej córki piersi nie rozwinęły się, są zbyt drobne albo odwrotnie rozwijają się ponad miarę powinna pójść z córką do lekarza endokrynologa. W wieku 15-16 lat można jeszcze wiele naprawić.
Jaka powinna być wielkość piersi „idealnych”? powinna być proporcjonalna wzrostu. Można to wyliczyć w sposób następujący: zmierzyć obwód klatki piersiowej ponad sutkami, na wysokości pach, następnie na wysokości brodawek piersiowych, wreszcie pod sutkami. Różnica pomiędzy średnią arytmetyczną obwodu nadsutkowego (A) i pod sutkowego (T) a obwodem sutkowym (M) powinna zależnie od Wzrostu
wynosić 6-8 cm. Dokładniej można ocenić tę różnicę wyrażając ją w procentach wzrostu np u dziewczyny o wzroście 160 cm obwód nadsutkowy (pachowy) wyniósł 84 cm podsutkowy 76 cm a obwód w sutkach 87 cm (H = 160 cm A = 84 cm T = 76 cm M = 87).


Wskaźnik względny powinien być w granicach •od : 3,5 do 5%.
Wskaźnik pomiędzy 2 a 3,5% oznacza biust drobny, a od 5 do 5,5%. biust duży. Wskaźnik poniżej 2% oznacza niedorozwój biustu, wskaźnik powyżej 5,5% – nadmierny przerost, właśnie przy wskaźniku poniżej. 2% lub powyżej 5,5% (w wieku 15-16 lat) może: być potrzebna interwencja endokrynologa, na co raz jeszcze należy zwrócić uwagę, matek, opiekunek, wychowawczyń, starszych sióstr. Później, po ukończeniu procesów dojrzewania i wzrostu, niewiele już da się zmienić.
Teraz omówione zostaną elementy pielęgnowania biustu, czyli zabiegi zmierzające do uzyskania piersi najzdrowszych i najbardziej estetycznych w granicach możliwości. Najzdrowszych – to także najlepiej nadających się w przyszłości do karmienia niemowląt; gdy na dzisiejszą dziewczynę przyjdzie radosny czas macierzyństwa.
Podstawową sprawą jest biustonosz. Biustonosz nie jest wcale przeznaczony do korygowania zbyt dużych piersi, jego zadaniem jest tylko podtrzymywanie piersi, przez objęcie ich od dołu i ustalanie w naturalnej pozycji, w celu niedopuszczenia do obwisłości. Biustonosz ” powinien więc najdokładniej powtarzać kształt piersi i ich wymiary, nie uciskać ich i nie rozpłaszczać, ani też nie unosić przesadnie, aby nie dopuścić do załamania skóry ponad sutkami. Kobiety 0: niedużych piersiach mogą – stosownie do panującej mody obchodzić się beż biustonosza, ale znaczna większość .
kobiet musi nosić biustonosz przez 16 godz. na dobę. Biustonosz powinien być wykonany z tkaniny gładkiej, mało rozciągliwej w obrębie miseczek, i dokładnie przylegać nie uciskając. U kobiet o dużym biuście powinien być wydłużony ku dołowi, a ramiączka mieć szerokie i miękkie, lecz nierozciągliwe, o starannie dopasowanej długości. kobiety o biuście większym niż przeciętny powinny nosić biustonosze szyte na miarę u: dobrej gorseciarki.
Codzienne pielęgnowanie biustu polega na zwykłych zabiegach higienicznych: umycie ciepłą wodą i mydłem, spłukanie, a następnie obmycie wodą zimną, przetarcie szorstką rękawicą zmoczoną w roztworze soli kuchennej, ponowne spłukanie zimną wodą i przetarcie kosmatym ręcznikiem do sucha. Tego rodzaju zabiegi pojędrniają skórę, dzięki czemu łatwiej może ona utrzymać ciężar sutków. Warto uprzytomnić sobie, że właśnie skóra jest naturalnym biustonoszem.
Nie poleca się; a nawet stanowczo odradza masowanie piersi, gdyż ani gruczoł mleczny, ani tkanka tłuszczowa nic na tym nie zyskują, a jeśli chodzi o wywołanie żywszego krwiobiegu to podane przed chwilą zabiegi wodno-cieplne spełniają wystarczająco dobrze to zadanie. Masaże mogą nawet być szkodliwe jeśli są zbyt energiczne i ugniatają tkanki sutka Sutek nie zawiera wcale mięśni więc jakiekolwiek analogie opierające się na dobrym działaniu masaży na okolice umięśnione, są pozbawione podstaw.

Top