Pielęgnowanie biustu

Jednym z najważniejszych elementów zdrowia i urody kobiecej są prawidłowo ukształtowane piersi. Czy trzeba przypominać, że cała zoologiczna gromada do której należy tez gatunek ludzki nosi nazwę ssaków, gdyż pierwszym pokarmem nowo narodzonych organizmów jest pokarm z gruczołu mlecznego matki?
Piersi przechodzą skomplikowaną ewolucję; o której słów kilka warto powiedzieć. U dzieci płci obojga występują maleńkie brodawki piersiowe z otoczkami. W okresie dojrzewania, tj.w wieku 12-15 lat piersi,a ściślej gruczoły mleczne, zaczynają się rozwijać i to zarówno u chłopców, jak u dziewcząt. Obrzękowi sutków towarzyszy niekiedy ból lub tkliwość bólowa. U chłopców ewolucja ta zostaje szybko zahamowana i gruczoł mleczny zanika, u dziewcząt zaś rozwija się jeszcze przez pewien czas, a wokół niego rozwija się też: tkanka tłuszczowa, wytwarzając typowo kobiecy narząd parzysty, zwany popularnie piersią kobiecą, a naukowo sutkiem.
W pełni rozwinięty sutek dojrzałej dziewczyny składa się z tkanki tłuszczowej, stanowiącej większą część jego objętości, i z tkanki gruczołowej. Sam gruczoł mleczny składa się z kilkunastu promieniście ułożonych segmentów (naukowo: zrazów), których przewody wyprowadzające uchodzą do przewodów mlecznych brodawki piersiowej Ta ostatnia okolona jest tzw otoczką na obwodzie której znajdują się ułożone wianuszkiem gruczoły, Montgomerego stanowiące pewną odmianę gruczołów potowych. Zarówno brodawka, jak i otoczka, różnią się kolorem od otaczającej skóry.


W okresie ciąży część gruczołowa sutka rozwija się intensywnie, aby podołać przyszłym zadaniom wydzielania pokarmu, a brodawka z otoczką ciemnieją. Gdy okres ciąży dobiega końca, sutek wydziela wstępną wydzielinę, zwaną siarą, a po upływie kilkunastu godzin po porodzie pokarm, czyli mleko kobiece. Po zakończeniu okresu laktacji karmienia niemowlęcia pokarm zanika, a tkanka gruczołowa powraca do poprzedniego stanu nieczynnego.
Cała ewolucja anatomiczna i fizjologiczna piersi przebiega pod wpływem działania hormonów przysadki mózgowej, jajników i macicy. Nic więc dziwnego że także w cyklu miesiączkowym zaznacza się czasem niewielka bolesność piersi w określonych dniach.

Powiązane artykuły

Budowa skóry

Skóra powlekająca całe ciało jest największym i najcięższym narządem człowieka. Skóra dorosłego człowieka ma powierzchnię ok 1,7 m2 i waży niemal 3 kg. Grubość skóry jest niejednakowa w różnych okolicach ciała np. grubość skóry powiek nie dochodzi do 0,5 mm podczas gdy na podeszwach stóp może osiągać O,5 cm.

HIGIENA CIAŁA I UMYSŁU

Przedmiotem higieny jest stosowanie środków zmierzających do poprawy stanu zdrowia i ochrony przed szkodliwościami. W tym szerokim znaczeniu higiena będzie, oznaczała nie tylko ochronę i czystość powłok skórnych i dostępnych śluzówek, lecz również właściwe ubieranie się i utrzymywanie czystości odzieży, należyte (pod względem składu, jakości obfitości, częstości) odżywianie,właściwe dozowanie wysiłku fizycznego umysłowego oraz odpoczynku i […]