Paznokcie

Paznokcie zbudowane są z substancji rogowej, a proces ich powstawania różni się znacznie od zwykłych procesów rogowacenia naskórka. Wierzchnia część płytki paznokciowej to martwa warstwa rogowa, leżąca na obficie unaczynionym łożysku paznokcia. Proces wzrostu paznokcia odbywa się w tej części łożyska, która znajduje się pod wałem paznokciowym, obramowującym płytkę od strony stawów palcowych i boków. Tam dzięki rozmnażaniu się komórek naskórkowych paznokieć rośnie; a rosnąc wysuwa się stopniowo. Można przyjąć, że paznokcie rąk rosną w tempie ok. 3 mm, a paznokcie nóg 1-2 mm przez miesiąc.
Prawidłowy paznokieć jest gładki, lekko wypukły, ma barwę różową. Wolny jego brzeg wystaje poza opuszkę paka (w stopniu zależnym od częstości obcinania paznokci) i ma barwę szarą (jeśli jest czysty). U starszej młodzieży pojawia się też białawy „półksiężyc” (naukowo: łękotka) wysuwający się spod wału paznokciowego i obramowującej go „skórki” (naukowo: obrąbka). Paznokcie osłaniają końcowe człony palców przed urazami; w porównaniu jednak z rolą analogicznych tworów u zwierząt (pazury, szpony, kopyta, racice) paznokcie człowieka pełnią funkcje o wiele skromniejsze. Trzeba jednak podkreślić, że pod wolnym brzegiem paznokcia gromadzą się stale zarówno zrogowaciałe komórki, jak i zwykły brud. W związku z tym drapanie skóry (w przypadkach świądu) może być powodem zakażeń ropnych, grzybiczych i wirusowych.

Powiązane artykuły

Choroby zakaźne

Do bardzo rozpowszechnionych chorób skóry należą choroby ropne i choroby grzybicze. Spośród ropnych chorób skóry wymieniono już figówkę czyli gronkowcowe zapalenie mieszków włosowych skóry brody i wąsów.