Papierosy, środki antykoncepcyjne, alkohol

Czy biały chleb jest bardziej kaloryczny niz chleb pełnoziarnisty?
Biały chleb jest wartościowym produktem zawierającym węglowodany złożone. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia 50% energii powinno pochodzić z węglowodanów, co pozwala ograniczyć spożycie tłuszczu. Aby to osiągnąć, trzeba zjadać codziennie minimum 200 g białego lub pełnoziarnistego chleba, w zależności od gustu.
Chleb pełnoziarnisty rzeczywiście jest mniej kaloryczny niż biały.

Różnica ta nie jest jednak znacząca. Niebezpieczne podczas diety jest to, że chleb zazwyczaj jada się z czymś: masłem i wędliną. Zaletą chleba pełnoziarnistego jest zawarta w nim duża ilość włókien, korzystnie wpływających na pracę jelit, wywołujących uczucie sytości, zwalniających wchłanianie składników odżywczych. W efekcie tego kaloryczność kanapki z serkiem topionym jest mniejsza, jeśli zje się ją z chlebem pełnoziarnistym. Jest on także bogatszy w witaminy z grupy B i witaminę E. Z kolei włókna roślinne w nim zawarte zmniejszają wchłanianie wapnia, którego w okresie dojrzewania bardzo potrzebujesz.
Podsumowując, zaspokajaj swoje zachcianki i jedz to, co ci smakuje. Możesz sięgać po wszystkie rodzaje chleba, jego trawienie zmniejsza chęć na rzeczy słodkie, a cukier to jeden z wrogów w diecie.
Jak jadać w sposób zrównoważony w barze lub stołówce?
Zwykle masz do wyboru kilka dań, zup, sałatek, deserów, możesz więc zamówić to, co dla ciebie najlepsze.
Z zasady unikaj dań smażonych, tłustych i zawiesistych sosów.
Możesz ograniczyć jadanie rzeczy smażonych do jednego razu
A jeśli nie mam czasu na jedzenie?
Od czasu do czasu możesz sięgnąć po substytuty jedzenia, zwłaszcza
w podróży lub gdy bardzo się spieszysz. To lepsze niż opuszczanie któregoś
z posiłków. Substytuty jedzenia powinny być niskokaloryczne
i pokrywać zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko. Czasami trudno to osiągnąć, zwłaszcza gdy chodzi o białko, którego ilość powinna wynosić 20 g na jeden posiłek. Wybierając na przykład „zupkę w kubku”, powinnaś przede wszystkim sprawdzić,
czy zawiera wystarczającą ilość białka. By po godzinie od takiego posiłku nie odczuwać ponownego ssania w żołądku, uzupełnij go owocami, jogurtem
lub batonikiem z ziaren.
Jeden croissant ma tyle kalorii co 4 kromki chleba lub jedna trzecia bagietki!
w tygodniu, pamiętając o tym, by porcja była niewielka. Uzupełnić ją można chlebem.
Na przystawkę nie wybieraj dań zawierających dużo tłuszczu, takich jak jaja w majonezie, tłuste wędliny i kiełbasy, pasztety, pizze, zapiekanki.
Polecane są raczej zupy lub sałatki.
Na danie główne wybieraj potrawy zawierające mało tłuszczu, lecz z dodatkiem węglowodanów złożonych (ziemniaki, makaron, ryż, warzywa strączkowe) oraz świeżych lub gotowanych warzyw, które dadzą uczucie sytości.
Posiłek możesz zakończyć deserem (pod warunkiem że będzie to deser mleczny lub owoce, a nie jakieś gotowe ciastko!).
Jednak jeśli zdarzy się, że twój obiad był zbyt obfity w tłuszcz, to możesz to zrekompensować lekką kolacją, jakimś jednym niewielkim daniem i owocami lub jogurtem.
Czy mogę jeść w McDonaldzie i nie utyć?
Jedzenie od czasu do czasu w barach typu fart food nie stwarza problemu dla tych osób, które potrafią dokonywać rozsądnych wyborów.
Możesz cieszyć się atmosferą, którą lubisz, i towarzystwem przyjaciół, by jednak nie narażać diety na zbytnie rozluźnienie, za­miast typowego zestawu „hamburger-cola-frytki” wybierz coś lżej­szego. Klasyczne dania w McDonaldzie — hamburgery, podwójne hamburgery, frytki, kawałki kurczaka, cola—jak również sprzeda­wane w nim ciastka z jabłkami i inne słodycze, są niebezpieczne, gdyż zawierają dużo tłuszczu i cukru.
Najlepiej wybrać więc pojedynczego hamburgera lub cheeseburgera oraz sałatkę, ewentualnie małą porcję frytek, a do picia colę light lub sok pomarańczowy.

Powiązane artykuły

Czym jest bulimia? Co to jest anoreksja?

Co to jest anoreksja? W przeciwieństwie do bulimii, która jest utratą kontroli nad sobą, anoreksja z kolei wiąże się z nadmierną kontrolą nad sobą. W języku medycznym anoreksję określa się jako „jadłowstręt psychiczny”, gdyż jest ona jedną z chorób psychicznych, objawem głębokich konfliktów wewnętrznych. Te konflikty nie są nowe, lecz w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi […]

Czy naprawdę jestem gruba?

W jakim punkcie się znajdujesz? Indeks masy ciała (BMI) jest najlepszym wskaźnikiem, który pozwoli określić nie idealną wagę, lecz procent tkanki tłuszczowej w stosunku do masy ciała i wzrostu. Dzięki temu można stwierdzić, czy masz nadwagę, czy nie. Potrzeba odrobinę matematyki, gdyż BMI lub wskaźnik Queteleta oblicza się, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost […]