Papierosy, środki antykoncepcyjne, alkohol

Marzenie?
Najnowsze leki, nad którymi prowadzi się badania, zawierają hormony lub białka i inne substancje, które wpływają na zmniejszenie odczuwania głodu lub na ośrodek sytości. Niektóre działają także na wydatek energetyczny ustroju, powodują jego
zwiększenie bez konieczności zwiększenia wysiłku. Dobre leki
muszą być bezpieczne dla zdrowia, a groźne dla otyłości.
Czy trzeba się codziennie ważyć?
Stosując dietę odchudzającą, warto sprawdzać, czy przynosi ona spodziewane efekty. Jest to sposób na poprawę twojego samo­poczucia, gdy widzisz, że pomału zbliżasz się do upragnionej wagi. Jeśli jednak będziesz ważyć się zbyt często, nie odczujesz tej przyjemności.
Dobra rada: zapomnij o swojej wadze i kontroluj ją nie częściej niż raz w tygodniu. Spróbuj także ważyć się zawsze o tej samej porze dnia i w podobnych okolicznościach, gdyż waga może być twoim przyjacielem lub wrogiem. Pamiętaj o tym, że wcale nie musisz regularnie tracić kilogramów.
Podczas procesu odchudzania waga zmniejsza się stopniowo. Organizm czasami potrzebuje przerwy, by zaadaptować się do nowych warunków, jakie mu stwarzasz. Waga ciała podlega także wahaniom podczas cyklu hormonalnego (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Gdy zbyt często będziesz stawać na wadze, możesz się zniechęcić i niepotrzebnie załamać, a to byłaby wielka strata!
Przyjmij, że twój ciężar mieści się w zakresie plus minus jeden kilogram od tego, co wskazuje waga. Nie zwracaj uwagi na dziesiętne kilograma. Jedynie stała tendencja zmniejszania się wagi w okresie kilku tygodni świadczy o tym, że uzyskujesz spodziewa­ne efekty. Istnieje także inny bardzo prosty test to spodnie, których wcześniej nie mogłaś nałożyć, a teraz powoli zaczynają się dopinać.

Czy lepiej jeść szybko, czy wolno?
Co najmniej dwa argumenty przemawiają za tym, by jeść powoli. Zdecydowałaś się zwracać uwagę na jedzenie, więc świadomie wybierasz to, co ma się znaleźć na twoim talerzu. Warto więc, by czas posiłku był także chwilą przyjemności dla zmysłów. Korzystaj z przyjemności, jaką niesie jedzenie, smakuj każdy kęs. Możesz to robić bez obawy, że utyjesz!
• Dieta
Pierwsza faza trawienia zachodzi w jamie ustnej i jest ona ułatwiona, jeśli jedzenie jest dobrze i wolno gryzione. Zawarte w ślinie enzymy rozpoczynają procesy trawienne, które są następnie kontynuowane w żołądku i jelitach. Dzięki starannemu żuciu po posiłku twoje samopoczucie będzie dobre i unikniesz uczucia rozdęcia.
Ponadto jedząc powoli, zjadamy mniej. Uczucie sytości dociera do mózgu po dziesięciu, piętnastu minutach. Może więc się zdarzyć, że będziesz jeść, chociaż w rzeczywistości nie będziesz już głodna: a to szkodzi figurze!
Co myśleć o produktach typu light 9 takich jak napoje i czekolada?
Niestety, nie przedstawiają żadnej wartości. Oczywiście liczba kalorii jest w nich znacznie zredukowana, ale mózg reaguje na spożycie takiego przysmaku tak samo jak na cukier. Nie znalazłszy go w organizmie, rozwścieczony przynętą, zaczyna się go domagać: zaczynasz więc odczuwać trudną do zwalczenia ochotę na zjedzenie ciastka, czekolady lub innych słodyczy.
Co myśleć o napojach typu light?
Według najnowszych doniesień osoby pijące dużo napojów gazo­wanych (typu light i nie) mają większy apetyt niż osoby pijące wodę mineralną (gazowaną lub nie) lub naturalne soki owocowe. Jeśli jednak naprawdę masz ochotę na jakiś napój gazowany, to lepiej wybrać ten typu light, słodzony aspartamem, niż klasyczny zawie­rający duże ilości cukru.
Co myśleć o czekoladzie dietetycznej?
Nie słuchaj śpiewu syren. Dobrym przykładem jest gorzka czekolada dietetyczna, zawierająca o 40% mniej cukru. Oczywiście jest w niej o wiele mniej cukru, lecz jednocześnie więcej tłuszczu. Wniosek: jest o wiele bardziej kaloryczna niż klasyczna gorzka czekolada. Badania wykazują, że tłuszcze bardziej sprzyjają tyciu niż węglowodany (przy takiej samej liczbie kalorii). Wynika z tego, że dietetyczna gorzka czekolada ze zmniejszoną o 40% zawartością cukru bardziej sprzyja tyciu niż klasyczna gorzka czekolada!

Powiązane artykuły

Waga i wzrastanie

Jaki wpływ na wagę ciała ma dojrzewanie? Biorąc pod uwagę zmiany fizjologiczne i morfologiczne (ciała i sylwetki), można powiedzieć, że dojrzewanie odgrywa rolę pierwszoplanową. Od początku tego okresu (10-12 lat u dziewczynek i 13-14 u chłopców) wzrost zwiększa się o 10 do 15 cm rocznie, waga zaś się podwaja. U dziewczynek pod wpływem hormonów pojawia […]

Jak czytać informacje na opakowaniach produktów?

GDY PRZECHODZIMY NA DIETĘ, INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH MOGĄ BYĆ BARDZO PRZYDATNE, GDYŻ REKLAMA W TEJ KWESTII JEST BARDZO CZĘSTO MYLĄCA. PRODUKTY OKREŚLANE MIANEM LIGHT SĄ CZĘSTO O WIELE BARDZIEJ KALORYCZNE, NIŻ PRZYPUSZCZAMY. ISTNIEJĄ SPOSOBY KTÓRE UŁATWIAJĄ ODCZYTANIE ZAWARTEJ NA OPAKOWANIU INFORMACJI.