Owłosienie

Niemal cała skóra człowieka pokryta jest włosami; wyjątek od tej reguły stanowią dłonie, podeszwy stóp i kilka innych niewielkich obszarów.Ale włosy włosom nierówne.

Na głowie (a ściślej na jej sklepieniu) rosną włosy długie, a np. na ramionach  ledwie dostrzegalne, cieniutkie, króciutkie i bardzo jasne włoski, zwane meszkiem. Włosy – zarówno długie, jak meszek – są to nitki rogowe, wyrastające z głębokich, rurkowatych wpukleń naskórka, czyli kieszonek zwanych mieszkami włosowymi. Mieszek włosowy sięga swoim dnem aż do poziomu tkanki podskórnej. Nie należy mylić dwóch podobnych wyrazów: meszek włosowy, czyli cieniutki krótki jasny włosek i mieszek włosowy, czyli kieszonka naskórkowa z której wyrasta włos.
Część włosa tkwiąca w mieszku nosi nazwę korzenia, część zaś wyrastająca ponad poziom naskórka (a więc widoczna) – zwie się łodygą włosa. Najgłębsza, czyli początkowa część korzenia jest kolbowato rozszerzona, tworząc tzw. opuszkę włosa, zwaną potocznie „cebulką”. Ale wbrew tym zapożyczonym od roślin nazwom (cebulka, korzeń, łodyga) rozwój włosa i jego wzrost nie ma nic wspólnego, ani nawet podobnego do rozwoju i wzrostu rośliny. Tylko bowiem korzeń włosa stanowi jego żywą część: w korzeniu, a zwłaszcza w opuszce włosa, komórki rozmnażają się i tutaj włos rośnie, wydłuża się i wskutek tego wysuwa się z mieszka włosowego. Ale w łodydze włosa nie zachodzą już procesy rozmnażania się komórek: tutaj komórki są zupełnie zrogowaciałe i martwe. Nie oznacza to, że ta część włosa jest słabsza, oznacza tylko, że jakakolwiek szkoda, uraz, lub naruszenie całości i ciągłości włosa albo jego powłok – są nieodwracalne. Tutaj już nic nie może się wygoić albo naprawić.
Wewnętrzna struktura włosa jest bardzo złożona, nie będzie więc rozpatrywana szczegółowo. Nadmienić jedynie należy, że włosy różnych ludzi różnią się od siebie nawet dość znacznie – grubością skrętnością (włosy proste, falujące, kręcone wełniste) i barwą. Ta ostatnia zależy od ilości stanu rozproszenia i jakości pigmentu czyli barwnika. Jak w skórze taki we włosach, głównym barwnikiem jest melanina.

Powiązane artykuły