Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > OTYŁOŚĆ i WYCHUDZENIE

OTYŁOŚĆ i WYCHUDZENIE

UPIĘKSZANIE i POPRAWIANIE NATURY
Począwszy od mniej więcej 16 roku życia dziewczęta zaczynają interesować się upiększaniem twarzy i dobierać się do szminek i tuszów swoich matek lub starszych sióstr. To zainteresowanie występuje niekiedy znacznie wcześniej, czasem później; zależnie od stopnia rozwoju fizycznego i psychicznego oraz od przykładu środowiska. W zasadzie nie ma nic dziwnego ani karygodnego w chęci poprawienia własnej urody, w chęci podobania się, w chęci wydania się ładniejszą i lepszą, niż się jest rzeczywiście. Problem polega jedynie na tym, aby te dążenia nie stały W sprzeczności z postulatami higieny i zdrowia, które na pewno mają pierwszeństwo przed upiększaniem.
Jeśli rodzice i szkoła sprzeciwiają się zbyt wczesnemu używaniu przez młodzież środków upiększających, to także mają słuszność, gdyż przesadne skupianie uwagi na upiększaniu się, przesadne folgowanie chęci podobania się przy nie wyrobionym jeszcze guście i poczuciu smaku estetycznego prowadzi nieraz do groteskowych i żałosnych skutków; Z. drugiej strony taka koncentracja uwagi na upiększaniu ciała pobudza niezdrową rywalizację w środowisku (klasie), przyczynia się do przedwczesnego rozbudzania erotyzmu, utrudnia wykonanie programu nauczania uczenia się na wszystko przychodzi odpowiedni czas.
Zbyt wczesne używanie środków upiększających, przynajmniej niektórych spośród nich, przynosi także wyraźne szkody, czysto zdrowotne. W poprzednich rozdziałach omawiano m.in. charakterystykę cery młodocianej, cechującej się na ogół łojotokiem i skłonnej wskutek tego do trądzika pospolitego oraz do zakażeń ropnych. Wyjaśniono też, że niedopuszczalne jest używanie jakichkolwiek kremów, których zaróbka utrudnia pozbywanie się łoju z powierzchni skóry. Podkreślano, że nawet zewnętrzne leczenie trądzika pospolitego polega na stosowaniu roztworów odkażających i lekko odtłuszczających, zawiesin (papek), aerozoli, a jedynie w rzadkich przypadkach stosuje się leki w postaci maści i kremów.


Tym mniej nadają się kremy i maści do celów kosmetycznych u młodych ludzi płci obojga. W związku z tym może być dopuszczalne używanie maści maskujących wykwity trądzika (typu . kremu podkładowego.) tylko na szczególne okazje i zaledwie na kilka godzin. Można np. zgodzić się, by 103
młoda dziewczyna lub chłopiec, cierpiący na trądzik pospolity użyli podkładu maskującego na twarz przed wyjściem na zabawę taneczną, ale zaraz po powrocie z zabawy, a więc po upływie kilku godzin, należy twarz dokładnie umyć i uwolnić cerę od zbędnego I szkodliwego „tynku”.
Nie można też wypowiedzieć się całkowicie negatywnie wobec użycia okazyjnie szminek do powiek i ust, skoro taka jest moda, ale nie jest wskazane używanie w młodym wieku takich szminek stale, gdyż wtedy dochodzi do głosu szkodliwość choćby najlepszych gatunkowo środków upiększających.
Warto też pamiętać, że umiarkowane używanie środków upiększających zdobi, nieumiarkowane często ośmiesza a zawsze postarza. I to postarza na dwa sposoby. Po pierwsze dziewczyna 16-1etnia, która użyje nie tylko odrobiny szminki na usta tuszu na rzęsy, lecz pokryje podkładami różem pudrem itp. środkami całą twarz, wyda się zapewne ó kilka lat starsza), po drugie systematyczne używanie środków upiększających w nadmiarze do tego stopnia niszczy cerę, że w wieku 20 lat wygląda się na 25-30, w wieku 30 na dobre 40, a później na kolorową ruiną. Warto, by dziewczyna 16, 18 1etnia pomyślała o tym już teraz, bo w młodym wieku zdobi ją sama młodość i dziewczęcy wdzięk, a schludność i staranność dodaje jej więcej powabu niż szminki. Ale później, gdy pierwsza młodość minie, będzie ją dodatkowo- postarzała zniszczona -szminkami i podkładami cera, jeśli już teraz, w młodości, zaczęła nadużywać tych kosmetyków.

Top