Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > OTYŁOŚĆ i WYCHUDZENIE

OTYŁOŚĆ i WYCHUDZENIE

Życie tak się układa, że trzeba niekiedy te przechadzki odbywać pod obciążeniem. Będzie to albo wypchana książkami teczka, albo torba z zakupami. Należy trzymać się żelaznej zasady rano nieść wszelkie ciężary w lewej ręce, powracając zaś z pracy lub uczelni – w prawej. Pozwoli to równomiernie przećwiczyć obie ręce i uniknąć wykrzywień kręgosłupa i innych wad postawy.
Spośród sportów godnych polecenia wymienić przede wszystkim należy lekką atletykę, pływanie, wioślarstwo, narciarstwo i łyżwiarstwo. Najlepiej jest” uprawiać kilka sportów równocześnie, gdyż każdy specyficznie rozwija pewne grupy mięśni, zaniedbując inne.
Do najbardziej wszechstronnych sportów należy pływanie, gdyż wymaga harmonijnych i skoordynowanych ruchów całego ciała, „ćwiczy regularne i głębokie oddychanie, odbywa się w warunkach bezpylnych i ułatwia utrzymanie całego ciało w czystości, a ponadto hartuje. Dodatkową zaletą pływania jest i to, że stanowi „umiejętność pozwalającą ratować życie sobie i innym. O sportach sezonowych będzie jeszcze mowa w ostatnim rozdziale.
Głównym zajęciem młodych ludzi płci obojga w Polsce nie jest jednak praca w znaczeniu zarobkowym lub produkcyjnym, lecz uczenie się, praca nad książkami i zeszytami. Dlatego mówiąc o wadach postawy podczas pracy nie można pominąć typowych, przeważnie wadliwych pozycji, które, przybierają uczniowie i uczennice w czasie nauki. Głównym ich grzechem jest garbienie się, czyli nadmierne zginanie pleców zamiast opuszczenia głowy, albo jeszcze lepiej podniesienia książki na odpowiednią wysokość. Nie da się zaprzeczyć, że meble szkolne ławki, stoliki, pulpity – nie zawsze są skonstruowane odpowiednio co częściej się zdarza, nie Są dostosowane do wzrostu ucznia lub uczennicy.


Uczniowie powinni czytać dobrze z odległości ok. 30 cm. W takiej właśnie odległości od oczu powinna znajdować się książka lub zeszyt. Jeśli uczeń ma trudności w czytaniu, trzeba zbadać jego wzrok, a nie tolerować garbienie się nad stołem. W dawnych szkołach istnienia nie najgorszy zwyczaj trzymania przez uczniów rąk splecionych z tyłu, za plecami, w czasie wykładu nauczyciela. Obecnie, gdy uczniowie w czasie lekcji często notują, można jedynie doradzać, aby kilka, razy w czasie lekcji tak właśnie splatali ręce. W czasie lekcji stosuje się też tzw, ćwiczenia śródlekcyjne, które pozwalają bodaj na chwilę zmienić pozycję ciała.
O konieczności zwracania szczególnej uwagi na garbienie się dziewcząt W okresie pokwitania była już mowa. Takim dziewczętom, ale także garbiącym się chłopcom można zalecić wykonywanie kilka razy dziennie następującego ćwiczenia: wznieść prawe ramię w górę i równocześnie zgiąć prawy łokieć tak, aby prawa dłoń znalazła się na plecach pomiędzy łopatkami; równocześnie lewe ramię opuścić w dół i zgiąć lewy łokieć, aby lewa ręka przywarła powierzchnią grzbietową do pleców pomiędzy łopatkami; pogłębiając te zgięcia złączyć za plecami obie dłonie. To samo ćwiczenie odwrócić: prawe, ramię w dół, lewe w górę i spotkanie dłoni za plecami. W czasie tego ćwiczenia pierś jest wypięta, głowa nieco cofnięta. Ćwiczenie należy powtórzyć 5 razy dla każdej strony i kilka kilkanaście razy w ciągu dnia. To samo ćwiczenie wykonane w kąpieli z gąbką w dłoniach pozwala doskonale” umyć sobie samemu plecy.

Top