Nos i narząd powonienia

Nos stanowiący początkowy odcinek narządu oddechowego nie jest w zakresie potrzeb higieny i kosmetyki codziennej narządem bardzo skomplikowanym. Wdychane powietrze przechodzi przez nozdrza zewnętrzne do przewodów nosowych (po 3 w każdej połowie nosa), a stamtąd przez nozdrza tylne dostaje się do gardzieli, skąd przechodzi dalej do krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Wewnątrz nos wysłany jest błoną śluzową z licznymi gruczołami śluzowymi. Część tej błony śluzowej wysłana jest tzw. nabłonkiem węchowym z gruczołami węchowymi wydzielającymi płyn surowiczy. Z okolicy węchowej błony śluzowej nosa nerwy czuciowe prowadzą do mózgu.
Zdolność odróżniania zapachów jest cechą bardzo indywidualną: niektórzy odróżniają zaledwie kilkadziesiąt zapachów, inni wiele setek. Jedni  rozpoznają nawet najsłabsze zapachy, inni zaś – mogą np. zatruć się gazem świetlnym, zanim zauważą jego zapach. Gdy wskutek zapalenia (nieżytu) błony śluzowej nosa, czyli kataru, ta ostatnia jest obrzękła i pokryta grubą warstwą wydzieliny ropno-śluzowej, człowiek traci powonienie, co odbija się także na odczuwaniu smaku potraw.


Wreszcie warto tutaj wspomnieć, że jama nosowa łączy się z tzw zatokami przynosowymi: szczękowymi, czołowymi i kilkoma innymi. Zatoki te, wyścielone także błoną śluzową, ulegają niekiedy zakażeniom zapaleniom, pochodzącym od zakażeń nosa, a czasem zębów.
.

Powiązane artykuły

Fizjologia skóry

Skóra jako całość stanowi powłokę zewnętrzną organizmu, izolującą go od środowiska zewnętrznego i równocześnie grającą rolę płaszczyzny kontaktu z tym środowiskiem. W tym charakterze skóra nie tylko osłania wewnętrzne tkanki i narządy przed urazami mechanicznymi, lecz również stanowi zaporę przeciwbakteryjną.

Higiena jamy ustnej

Dla każdego człowieka kulturalnego jest rzeczą oczywistą, że jama ustna wymaga specjalnych zabiegów higienicznych, które sprowadzają się do czyszczenia zębów i płukania jamy ustnej jako czynności powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia oraz do systematycznych przeglądów uzębienia, dokonywanych 2 razy do roku u lekarza stomatologa (dentysty).