Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

W sumie więc słońce emituje promieniowanie cieplne swietlne rumienio i barwnikotwórcze oraz bakteriobójcze, a także działa hamująco na łojotok i umożliwia syntezę witaminy przeciwkrzywiczej, ma więc niemało zalet i niewiele wad, przynajmniej w stosunku do młodych, zdrowych ludzi.
Opalanie się
Opalenizna polega, na pojawianiu się barwnika W skórze pod wpływem promieni słonecznych. Sam proces syntezy barwnika melaniny i jego odkładania się w naskórku jest bardzo złożony i nie we wszystkich szczegółach dostatecznie poznany, znany jest natomiast przebieg samego opalania się, co ma decydujące znaczenie w praktyce.
Opalanie się przechodzi przez 2 zasadnicze stadia:
• fazę rumieniową,
• fazę barwnikową.
Gdy nieopalony człowiek o jasnej karnacji znajdzie się po raz pierwszy w sezonie w miejscu nasłonecznionym bez odzieży, to po kwadransie poddawania się działaniu promieni słonecznych pojawi się rumień ciepiny, skóra zaróżowi się, stanie się lekko wilgotna, a człowiek odczuje zaledwie lekkie rozgrzanie. Gdy w tym stanie ekspozycja słoneczna zostanie przerwana, rumień zniknie po dalszym kwadransie łub dwóch. Ale po upływie kijku godzin pojawi się ponownie rumień utrzymujący się przez kilka dni, z tym jednak że jego szczytowe nasilenie przypada W 12 godz. po napromienieniu. O ile pierwszy rumień miał charakter cieplny (wywołany frakcją IR), to rumień późny jest wynikiem skomplikowanych odczynów fotochemicznych, wywołanych głównie działaniem frakcji UVB.

Dalsze na rumienienie skóry może spowodować pojawienie się trwa lego rumienia związanego z drobnymi wybroczynami skóry. Zazwyczaj w miarę ustępowania rumienia późnego pojawia się druga faza barwnikowa. W przekładzie na uproszczony język plażowych bywalców oznacza to, że osoby o jasnej karnacji opalają się najpierw na czerwono, a potem na brązowo.
Inaczej wygląda proces opalania się u ludzi o śniadej cerze oraz u tych osób o jasnej karnacji, którzy będą wystawiali swoje ciało na działanie słońca bardzo ostrożnie, nie przekraczając za pierwszym razem 5-7 min. U tych ludzi faza rumieniowa może być sprowadzona niemal do zera, a opalanie od samego początku wejdzie w stadium barwnikowe. Znaczy to ze ci ludzie będą od razu opalali się na brązowo śniadzi szybciej dzięki dopuszczalnej u nich dłuższej ekspozycji (nawet do 30 min. na pierwszy raz), jasnoskórzy wolniej, ale też bez stadium spieczenia się „na raka”.

Top