Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Skóra zatrzymuje tym więcej promieni, im krótsza jest ich fala, np. promienie pozafioletowe o długości fali 3600 A przenikają zaledwie do powierzchownych warstw naskórka, podczas gdy promieniowanie świetlne, widzialne, przenika na głębokość 1 mm i głębiej, a promienie podczerwone nawet przez całą grubość skóry.
Z punktu widzenia letnich zainteresowań najważniejsze jest zorientowanie się we właściwościach promieni pozafiołkowych Dzieli się je zazwyczaj na 3 frakcje: frakcja A (UVA) obejmuje ponad 95% energii, pokrywa zakres długości fali od 4000 do 3150 A; frakcja B (UVB) odpowiada promieniowaniu o długości fali od 3150 do 2800 A; wreszcie frakcja C (UyC) obejmuje promieniowanie o długości fali poniżej 2800 A.

Każdy z tych zakresów ma nieco odmienne właściwości mianowicie:
UVA te promienie przechodzą przez zwykłe szkło. Nie wywołują one na skórze prawie wcale odczynu rumieniowego, powodują natomiast wytwarzanie się barwnika, krótko mówiąc: opalają skórę. Działanie bakteriobójcze tej frakcji jest nieznaczne. UVA jest promieniowaniem emitowanym nie tylko przez słońce, lecz także przez lampę kwarcową (bardzo niewiele)i przez lampy Vitalux, Ultrayitalux, Perihel i in.
• 4 UVB to promienie nie przenikające przez zwykłe szkło, przechodzące natomiast przez szkło kwarcowe. Nawet w małych dawkach wywołują na skórze silne odczyny rumieniowe (zapalne). Szczególnie promieniowanie o długości fali 2967 A ma silne działanie rumieniotwórcze Tej frakcji należy przypisać oparzenia słoneczne. Promienie UVB również wywołują pociemnienie skóry, czyli opaleniznę a także wywierają pewne działanie bakteriobójcze. Pod wpływem frakcji UVB następuje w skórze bardzo ważna biologicznie przemiana ergosterolu w przeciwkrzywiczą witaminę D. Z tęgo względu nasłonecznianie lub kwarcówki są korzystne dla dzieci młodzieży.
• WC to najbardziej krótkofalowa frakcja promieniowania pozafioletowego. Widmo słoneczne zawiera stosunkowo mało tych promieni, gdyż są one pochłaniane W znacznym stopniu przez atmosferę, natomiast lampa kwarcowa emituje znacznie więcej frakcji WC (lecz mało UVA). Zwykłe szkło zupełnie nie przepuszcza tej frakcji Promienie WC wywierają słabe działanie rumieniotwórcze „ słabe działanie barwnikotwórcze,  nie powodują oparzeń skóry, ani nie opalają, działają natomiast silnie bakteriobójczo.

Top