Niektóre czynniki zdrowia i urody

Skóra zatrzymuje tym więcej promieni, im krótsza jest ich fala, np. promienie pozafioletowe o długości fali 3600 A przenikają zaledwie do powierzchownych warstw naskórka, podczas gdy promieniowanie świetlne, widzialne, przenika na głębokość 1 mm i głębiej, a promienie podczerwone nawet przez całą grubość skóry.
Z punktu widzenia letnich zainteresowań najważniejsze jest zorientowanie się we właściwościach promieni pozafiołkowych Dzieli się je zazwyczaj na 3 frakcje: frakcja A (UVA) obejmuje ponad 95% energii, pokrywa zakres długości fali od 4000 do 3150 A; frakcja B (UVB) odpowiada promieniowaniu o długości fali od 3150 do 2800 A; wreszcie frakcja C (UyC) obejmuje promieniowanie o długości fali poniżej 2800 A.

Każdy z tych zakresów ma nieco odmienne właściwości mianowicie:
UVA te promienie przechodzą przez zwykłe szkło. Nie wywołują one na skórze prawie wcale odczynu rumieniowego, powodują natomiast wytwarzanie się barwnika, krótko mówiąc: opalają skórę. Działanie bakteriobójcze tej frakcji jest nieznaczne. UVA jest promieniowaniem emitowanym nie tylko przez słońce, lecz także przez lampę kwarcową (bardzo niewiele)i przez lampy Vitalux, Ultrayitalux, Perihel i in.
• 4 UVB to promienie nie przenikające przez zwykłe szkło, przechodzące natomiast przez szkło kwarcowe. Nawet w małych dawkach wywołują na skórze silne odczyny rumieniowe (zapalne). Szczególnie promieniowanie o długości fali 2967 A ma silne działanie rumieniotwórcze Tej frakcji należy przypisać oparzenia słoneczne. Promienie UVB również wywołują pociemnienie skóry, czyli opaleniznę a także wywierają pewne działanie bakteriobójcze. Pod wpływem frakcji UVB następuje w skórze bardzo ważna biologicznie przemiana ergosterolu w przeciwkrzywiczą witaminę D. Z tęgo względu nasłonecznianie lub kwarcówki są korzystne dla dzieci młodzieży.
• WC to najbardziej krótkofalowa frakcja promieniowania pozafioletowego. Widmo słoneczne zawiera stosunkowo mało tych promieni, gdyż są one pochłaniane W znacznym stopniu przez atmosferę, natomiast lampa kwarcowa emituje znacznie więcej frakcji WC (lecz mało UVA). Zwykłe szkło zupełnie nie przepuszcza tej frakcji Promienie WC wywierają słabe działanie rumieniotwórcze „ słabe działanie barwnikotwórcze,  nie powodują oparzeń skóry, ani nie opalają, działają natomiast silnie bakteriobójczo.

Powiązane artykuły

Pielęgnowanie biustu

Jedyną okolicą piersi, gdzie dopuszcza się, a nawet zaleca wykonywanie masażu; są same brodawki, jeśli są wciągnięte. Ale takie masaże (a czasem nawet zabieg chirurgiczny) wykonuje się przeważnie w okresie ciąży lub w jej perspektywie, mając na względzie karmienie niemowlęcia. Do codziennych zabiegów należy także gimnastyka, zwłaszcza ćwiczenia oddechowe oraz obszerne ruchy w obrębie pasa […]

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Łysienie plackowate Pewne powinowactwo łączy bielactwo nabyte z równie tajemniczą i równie nieszkodliwą dolegliwością skóry owłosionej, jak łysienie plackowate. Polega ono na pojawianiu się na skórze owłosionej głowy, a czasem w obrębie brody, wąsów; brwi okrągłych lub owalnych łysinek, czasem nawet łączących się między sobą. Tutaj także przyczyny nie są znane; tutaj też przypisuje się […]