Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Słońce
Należy nieco dokładniej omówić właściwości światła słonecznego. Światło słoneczne składa się z promieniowania o różnej długości fali: od ok. 2800 A*) do 10000 A. Promieniowanie o długości fali poniżej 2800 A i powyżej 10000 A jest pochłaniane przez atmosferę. Promieniowanie poniżej 4000 A jest niewidzialne i nosi nazwę pozafiołkowego (franc. ultra-yiolet, w skrócie Uy), promieniowanie o długości fali od 4000 A do 7000 A to widzialne światło, natomiast promieniowanie o długości fali ponad 7000 A jest także niewidzialne i nosi nazwę podczerwonego (franc. infrarouge, w skrócie IR). Na całość promieniowania słonecznego składa się w 45% promieniowanie widzialne, czyli światło, w 50% promieniowanie podczerwone, cieplne, i w 5% promieniowanie pozafiołkowe. Im dłuższa jest fala promieniowania, tym niższa jego energia; wynika stąd, że promieniowanie pozafiołkowe jest energetycznie najbogatsze, a podczerwone najuboższe.


Działanie promieniówania podczerwonego jest przede wszystkim cieplne. Te promienie są dla skóry praktycznie nieszkodliwe, ale mogą wywołać tzw., udar cieplny. Przenikają one bowiem przez całą grubość skóry ludzkiej, a także częściowo przez szkło. Zdolność penetracyjną promieni podczerwonych wykorzystuje się w lecznictwie i technice
A  to jedna dziesięciomilionowa milimetra jednostka nazywa się Angstrom (czyt. ongstrem) od nazwiska fizyka szwedzkiego.
Promieniowanie pozafioletowe jest części owo przepuszczane, a częściowo pochłaniane przez szkło; promieniowanie pozafiołkowe najbardziej krótkofalowe, poniżej 3000A jest przez zwykłe szkło pochłaniane całkowicie. Dzięki temu nawet zwykłe okulary ze szkła bezbarwnego stanowią dobrą ochronę oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania pozafilotetowego. Odzież przepuszcza promieniowanie podczerwone, zatrzymuje natomiast promieniowanie widzialne i pozafiołkowe. Istnieją wszakże tkaniny syntetyczne przepuszczające znaczną część promieni. W niektórych krajach reklamuje się nawet kostiumy plażowe wykonane z takiej tkaniny pozwalające na opalanie całego ciała bez zdejmowania kostiumu.

Top