Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Odmroziny
Jest to wynik długotrwałego działania chłodu na organizmy wrażliwe i predysponowane (przeważnie rodzinnie). Chłód nie znaczy koniecznie mróz mogą to być nawet temperatury dodatnie np. 3 lub 4 C powyżej zera. Jak wspomniano, predyspozycje wynikają ze szczególnych właściwości anatomiczno-fizjologicznych naczyń krwionośnych, a zwłaszcza ich unerwienia. Jest to cecha konstytucyjna każdego człowieka i jako taka nie może być usunięta ani „wyleczona”; można jednak z powodzeniem łagodzić skutki tych :wrodzonych defektów.


Istnieją różne postacie odmrozin, ale wspólną ich cechą jest to, że występują raczej u osób młodych, a zwłaszcza u młodych kobiet i dziewcząt. Umiejscawiają się na rękach, goleniach i stopach i mają przebieg sezonowo-cykliczny: co roku pogarszają się zimą i mniej lub więcej przycichają latem. Przeważnie są to ciastowate obrzęki  różowe, sino-czerwone aż do ciemnosinych, które nasilają się pod wpływem chłodu i stają się bolesne. Jest to cierpienie bardzo przewlekłe, trwa latami i co najgorsze często szpeci. W cięższych przypadkach dochodzi nawet do powstawania nadżerek i owrzodzeń skóry.
Zapobieganie zaostrzeniom odmrozin jest kłopotliwe, choć wcale nie skomplikowane. trzeba po prostu przez 8 miesięcy w roku nosić ciepłe pończochy i obuwie oraz  jeśli to możliwe  spodnie. Rękawiczki dobrze jest wygrzać przed włożeniem, kładąc je na kaloryferze. Najlepiej byłoby nosić zimą mufkę, a jej wnętrze wygrzać przed wyjściem butelką z ciepłą wodą. Jeśli kobieta pragnie mieć latem ładne ręce i nogi, musi je chronić przez całą jesień, zimę i wiosnę. W cięższych przypadkach lekarze zapisują ponadto naświetlania lampą kwarcową lub lampą Sollux, diatermię krótkofalową oraz leki wzmacniające naczynia krwionośne, a także maści do wcierania na noc. :Zalecane niekiedy kąpiele przemienne (ciepła woda na przemian z zimną, po kilka lub kilkanaście sekund w każdej) na ogół zawodzą.

Top