Niektóre czynniki zdrowia i urody

Dla ochrony przed mrozem trzeba osłaniać twarz odrobiną tłustego kremu albo czystej wazeliny. Przy lekkim mrozie wystarczy oprószyć twarz pudrem. Te wskazówki dotyczą przebywania na mrozie przez czas dłuższy. Jeśli pobyt na mrozie ma trwać kilkanaście minut wystarczy po prostu mieć twarz zupełnie suchą, a szyję osłoniętą kołnierzem lub szalem.
Kobiety i dziewczęta, a także młodzieńcy hołdujący modzie długich włosów, ni mają problemu z osłoną uszu. Kto jednak ma uszy odsłonięte, wie jak dokuczliwy może być mróz. Uszy, podobnie jak koniec nosa podbródka czubki palców jako punkty organizmu najbardziej odległe peryferyjne są w czasie mrozu niedostatecznie ukrwione a co za tym idzie, niedostatecznie ogrzewane przez krwiobieg. Dlatego należy zimą albo osłaniać uszy odpowiednią czapką, albo wkładać ciepłe nauszniki, albo co kilka minut energicznie pocierać uszy rękami, aby ożywić krążenie krwi.
Ręce w ciepłych rękawiczkach i nogi w ciepłym obuwiu nie marzną, zwłaszcza jeśli człowiek znajduje się w ruchu i jeśli porusza palcami. Z tego względu obuwie zimowe powinno być dostatecznie obszerne, aby mogło pomieścić ciepłą skarpetkę i jeszcze pozwalało na swobodny ruch palców.


Niedopatrzenia właściwego ogrzewania osłaniania uszu, nosa, iw ogóle twarzy oraz rąk i stóp w czasie silnych mrozów grozą odmrożeniem Od mrożenie następuje łatwo u osób o pewnych wadach (wrodzonych i dziedzicznych) naczyń włosowatych i przedwłosowatych skóry, rzadziej zaś u osób o prawidłowych naczyniach. W obu jednak przypadkach bezpośrednią przyczyną jest dłuższe: działanie niskiej temperatury na odsłonięte części ciała
Dla dokładności należy dodać, że wpływie temperatury decyduje nie tylko termometr. Wiatr bowiem może w znacznym stopniu zaostrzyć działanie mrozu, zwłaszcza wiatr wilgotny. Wiatr nieustannie zdmuchuje z powierzchni ciała tę minimalną warstewkę cieplejszego powietrza, jaka się wokół niego wytwarza dzięki promieniowaniu ciepła przez skórę. Dlatego właśnie temperatura np. —5 C przy równoczesnym wietrze może łatwiej spowodować odmrożenie i jest subiektywnie odczuwana jako silniejszy mróz niż temperatura 10C poniżej zera w warunkach pogody bezwietrznej.

Powiązane artykuły

Ewolucja psychiczna młodzieży

Nie wchodząc w szczegóły bardzo obszernego zagadnienia ewolucji umysłowej i psychicznej młodzieży, któremu poświęcone są liczne poważne publikacje specjalnie poruszone tu zostaną tylko niektóre fragmenty tej problematyki bliżej związane z zagadnieniami higieny i kosmetyki.

OTYŁOŚĆ i WYCHUDZENIE

Nadmierne odżywianie stanowi co prawda główną przyczynę nadwagi, lecz bynajmniej nie jedyną. Innymi przyczynami mogą być rozmaite zaburzenia hormonalnej np. przysadkowe lub tarczycowe (niedoczynność) i inne. W każdym przypadku przyborowi wagi sprzyja też nieruchliwy tryb życia. Ale nawet otyłość spowodowana czynnikami hormonalnymi i innymi sprowadza się w końcu do nadmiernego odżywiania, gdyż takie czy inne […]