Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Umiejętne połączenie kąpieli słonecznej, powietrznej i wodnej zwłaszcza morskiej może oddać zdrowiu i urodzie nieocenione usługi, jednak pod warunkiem przestrzegania zasad, bezpieczeństwa i umiaru. Na plażach i w kąpieliskach grozą bowiem nierozsądnym liczne niebezpieczeństwa udary cieplne, oparzenia słoneczne, przeziębienia i utonięcia.
Zwykłe, codzienne doświadczenie mówi, że toną nie tylko ci, co pływać nie umieją i nawet nie przede wszystkim oni. Toną młodzi ludzie, którzy umieją pływać i którzy przeceniają swoje umiejętności pływackie. Czasem jeden nieopatrzny wdech pod wodą i zachłyśnięcie się wodą powoduje odruchowe zastąpienie skoordynowanych i spokojnych ruchów pływackich bezładnymi, panicznymi, szamocącymi i bezcelowymi ruchami, które tylko pozbawiają tonącego reszty sił. Znany jest nawet fakt, że omal nie utonął wicemistrz pływacki kraju!

Dlatego należy przestrzegać bezwzględnie następujących, zasad pływać tylko w biały dzień, w miejscu dozwolonym, przy dobrej pogodzie; pływać, gdy się jest zupełnie wypoczętym i nie bezpośrednio po posiłku ani nie z pustym żołądkiem; pływać w grupie i na oczach wszystkich zawrócić do brzegu zanim poczuje się zmęczenie; zawrócić, gdy tylko poczuje się zimno, lęk, albo skurcz mięśni; w czasie pływania często wypoczywać na plecach nigdy, pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody, jeśli wypiło się choćby najmniejszą ilość alkoholu; nie krępować się wołać o pomoc w razie potrzeby. Kąpiele, pływanie mają służyć zachowaniu zdrowia, a nie powodować jego utratę. Każdy także powinien umieć udzielić pomocy tonącemu: wyciągnąć go z wody, przyholować do brzegu, reanimować. Temat ten omawia się na specjalnych kursach; przekracza on ramy tego poradnika.

Top