Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Poszczególne morza różnią się też znacznie temperaturą wody, np. maksymalna temperatura wody przybrzeżnej w Bałtyku wynosi średnio (w lipcu) 17 „C, w Morzu Czarnym przy brzegu zachodnim (także w lipcu) 24C, ą w poszczególnych dniach nawet 28 „C, w Adriatyku zaś, na średniej szerokości ‚geograficznej, w sierpniu, 26 „C. A więc skok do wody w Bałtyku, to – biorąc pod uwagę temperaturę ciała ok. 37 „C i temperaturę powietrza w południe ok. 30 „C w cieniu – skok z wysokości 15 stopni! Taki bodziec cieplny jest o wiele łagodniejszy w Adriatyku, ale tam za to silnie działa bodźcowo zasolenie wody.


Ponadto pewna ilość składników wody morskiej przenika do organizmu i to nie tylko przez skórę, lecz również przez płuca. Nad morzem bowiem, dzięki stałemu ruchowi powierzchownych warstw wody, bryzgów, uderzania fal o przybrzeżne przeszkody (głazy mostki, mola), stale unosi się aerozol wody morskiej, tj. mgiełka rozpylonych drobniuteńkich kropeleczek które wdycha się wraz z powietrzem. Sole potasu działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie regulują tez przemianę materii i wzmagają wydalanie moczu, sole magnezu wpływają na napięcie mięśni, jod wzmaga czynność tarczycy. Jest to niebagatelne działanie, tym bardziej, że nawet najtęższy pływak nie tylko oddycha aerozolem morskiej wody, lecz i nieco wypije.
Gęstość wody morskiej może także w pewnym stopniu ułatwić pływanie. Tutaj znów wody Adriatyku lepiej pomagają pływakom (zwłaszcza mało wprawnym) w utrzymaniu się na wodzie, niż mało zasolone wody zimnego Bałtyku.
Kąpiel morska w morzach zasolonych musi zostać zakończona opłukaniem. całego ciała zwykłą wodą z wodociągu, tzw. słodką. W przeciwnym razie po nasłonecznieniu woda morska wyparuje, a na skórze pozostanie warstwa suchej soli morskiej, jak grubo posypanego pudru. Nie jest to korzystne .dla skóry i może wywołać jej podrażnienie.

Top