Niektóre czynniki zdrowia i urody

Poszczególne morza różnią się też znacznie temperaturą wody, np. maksymalna temperatura wody przybrzeżnej w Bałtyku wynosi średnio (w lipcu) 17 „C, w Morzu Czarnym przy brzegu zachodnim (także w lipcu) 24C, ą w poszczególnych dniach nawet 28 „C, w Adriatyku zaś, na średniej szerokości ‚geograficznej, w sierpniu, 26 „C. A więc skok do wody w Bałtyku, to – biorąc pod uwagę temperaturę ciała ok. 37 „C i temperaturę powietrza w południe ok. 30 „C w cieniu – skok z wysokości 15 stopni! Taki bodziec cieplny jest o wiele łagodniejszy w Adriatyku, ale tam za to silnie działa bodźcowo zasolenie wody.


Ponadto pewna ilość składników wody morskiej przenika do organizmu i to nie tylko przez skórę, lecz również przez płuca. Nad morzem bowiem, dzięki stałemu ruchowi powierzchownych warstw wody, bryzgów, uderzania fal o przybrzeżne przeszkody (głazy mostki, mola), stale unosi się aerozol wody morskiej, tj. mgiełka rozpylonych drobniuteńkich kropeleczek które wdycha się wraz z powietrzem. Sole potasu działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie regulują tez przemianę materii i wzmagają wydalanie moczu, sole magnezu wpływają na napięcie mięśni, jod wzmaga czynność tarczycy. Jest to niebagatelne działanie, tym bardziej, że nawet najtęższy pływak nie tylko oddycha aerozolem morskiej wody, lecz i nieco wypije.
Gęstość wody morskiej może także w pewnym stopniu ułatwić pływanie. Tutaj znów wody Adriatyku lepiej pomagają pływakom (zwłaszcza mało wprawnym) w utrzymaniu się na wodzie, niż mało zasolone wody zimnego Bałtyku.
Kąpiel morska w morzach zasolonych musi zostać zakończona opłukaniem. całego ciała zwykłą wodą z wodociągu, tzw. słodką. W przeciwnym razie po nasłonecznieniu woda morska wyparuje, a na skórze pozostanie warstwa suchej soli morskiej, jak grubo posypanego pudru. Nie jest to korzystne .dla skóry i może wywołać jej podrażnienie.

Powiązane artykuły

Podstawowe czynności w zakresie higieny włosów

U mężczyzn jednym z najistotniejszych elementów higieny owłosienia estetyki jest golenie. Zarost męski na policzkach i brodzie oraz na górnej wardze pojawią się pomiędzy 15 a 20 rokiem życia. Intensywność zarostu jego gęstość, twardość, szybkość zarastania zależą z początku od wieku mężczyzny, potem od jego rodzinno-indywidualnych cech. W każdym razie przychodzi chwila, gdy trzeba zacząć […]

Owłosienie

Inną cechą różniącą włosy różnych ludzi jest gęstość ich porastania. Można przyjąć, że na głowie człowieka młodego (nastolatka) znajduje się od 100 000 do 200 000 włosów. Rozmieszczenie włosów zależy od wieku i płci. Poza włosami na głowie, wspólną cechą ludzi młodych, dorosłych i starych (choć na starość występuje przerzedzenie i siwienie) jest pojawianie się […]