Niektóre czynniki zdrowia i urody

Systematyczne, zażywanie kąpieli może sprzyjać stracie wagi u osób zbyt otyłych. Dobra, pożyteczna dla organizmu kąpiel powinna trwać u osób nie wytrenowanych 5-10 min a jeśli woda jest wyjątkowo ciepła do 15 min. Osoby wytrenowane, które potrafią znacznie dłużej pływać, mogą też kąpać się dłużej. W ciągu jednego plażowego przedpołudnia można kilka razy powracać do wody; po każdym jednak wyjściu z niej dobrze jest energicznie osuszyć ciało prześcieradłem kąpielowym, przebrać się w suchy kostium plażowy i ogrzać się na słońcu. Ale też do wody nie należy wchodzić bezpośrednio ze słońca, przeciwnie, należy przedtem kilka minut posiedzieć w cieniu.
Rozważania te byłyby niepełne, gdyby nie został uwzględniony fakt, że niestety wody dużych rzek są mocno zanieczyszczone, a w niektórych miejscowościach nawet w jeziorze woda pozostawia dużo do życzenia. Lepiej pod tym względem przedstawia się morze, choć za kilka lub kilka naście lat nawet ono ulegnie być może dalszemu zanieczyszczeniu. Warto więc uświadomić sobie różnice pomiędzy wodą morską a rzeczną i wypływające stąd różnice w korzystaniu z tych dwóch rodzajów wody.


Jak wiadomo, woda morska różni się od rzecznej i jeziorowej przede wszystkim składem fizyko-chemicznym, który z kolei warunkuje odmienność flory i fauny morskiej. Poszczególne morza różnią się od siebie stężeniem soli w wódzie. I tak, w Bałtyku stężenie soli wynosi ok. 7 g w 1 1, w Morzu Czarnym u wybrzeża zachodniego – 17 g w 1 I a w Adriatyku – aż ok. 34 g w II. Skład soli morskiej jest natomiast we wszystkich morzach niemal jednakowy 77 % soli kuchennej (NaCI) ponad 10% chlorku magnezu (MgCl2) i niecałe 5 % siarczanu magnezu (M9SO4) na po zostałe 8 % składają się: siarczan wapnia (CaSO4), siarczan potasu (1(2SO4), węglan sodu (Na2CO3), bromek magnezu (MgBr2) i kilkanaście innych domieszek. Dodać jeszcze należy, że w powietrzu rozpuszczonym w wódzie morskiej zawartość tlenu jest wyższa niż w powietrzu atmosferycznym.

Powiązane artykuły

Usta

Jama ustna jest początkowym odcinkiem układu pokarmowego: tutaj następuje pierwszy kontakt z pożywieniem, tu następuje jego mechaniczne rozdrobnienie, wymieszanie ze śliną i pierwsze procesy trawienne. Zawarty w ślinie ferment trawienny, ptialina, rozpoczyna rozkład złożonych węglowodanów na prostsze. Dalsze trawienie odbywa się w żołądku i jelitach. Jama ustna może także zastępować początkowy odcinek dróg oddechowych: gdy […]

Pielęgnowanie biustu

Jedyną okolicą piersi, gdzie dopuszcza się, a nawet zaleca wykonywanie masażu; są same brodawki, jeśli są wciągnięte. Ale takie masaże (a czasem nawet zabieg chirurgiczny) wykonuje się przeważnie w okresie ciąży lub w jej perspektywie, mając na względzie karmienie niemowlęcia. Do codziennych zabiegów należy także gimnastyka, zwłaszcza ćwiczenia oddechowe oraz obszerne ruchy w obrębie pasa […]