Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Bezpośrednio przed i po opalaniu nie należy myć skóry wodą i mydłem. Nie wolno przed wyjściem na słonce zwilżać skóry wodą kolońską gdyż grozi to powstaniem szpecących plam i zacieków. Woda kolońska 1 bowiem zawiera olejek bergamotowy, który uczula na światło słoneczne. Uwolnienie się od tych przebarwień nastręcza później sporo trudności i trwa długo. Zjawisko zacieków brudnobrunatnej barwy na klatce piersiowej przypominających wisiorek na piersiach (i stąd zwane chorobą breloka) powstaje wskutek ściekania wzdłuż klatki piersiowej po mostku potu zmieszanego z wodą kolońską. Nie każda kwarcówka opala, zależy to bowiem ód typu palnika.
Plaża jest zdrowa dla ludzi zdrowych Kto choruje, leczy się, przyjmuje leki, powinien zapytać swojego lekarza czy może korzystać ze słońca. Tym bardziej, że przeciwwskazaniem do wystawiania się na działanie słońca może być zarówno choroba (np liszaj rumieniowaty gruźlica niewyrównana wada serca, jak i leki uczulające na światło (np. fenaktyl, niektóre antybiotyki.

Na plażę nie wolno wychodzić osobom bardzo zmęczonym, a szczególnie niewyspanym (zaśnięcie na słońcu może spowodować oparzenie) oraz osobom, które spożywały alkohol.
W ogóle na plaży nie należy leżeć, zwłaszcza dłużej niż kilka minut. Plaża to nie patelnia. Najlepiej opalać się w ruchu: przechadzać się, grać w piłkę, wykonywać lekkie ćwiczenia gimnastyczne, często zmieniać pozycję. Wtedy opalenizna też będzie bardziej równomierna. Warto tez pamiętać ze zbyt gorliwe wysiadywanie na płazy kończy się często oparzeniem słonecznym, a to z kolei uniemożliwia korzystanie z plaży przez kilka dni (co najmniej!).
W razie wystąpienia objawów oparzenia słonecznego stosuje się obfite kremowanie skóry, a nawet okłady z kwaśnej wody, z serwatki lub zsiadłego mleka. W przypadkach cięższych lepiej poradzić się łąkarza.
I jeszcze ostatnia uwaga dotycząca opalania się makijaż letni w ogóle powinien być jak najoszczędniejszy a plażowy jeszcze skromniejszy najlepiej byłoby obejść się w ogóle bez jakiegokolwiek makijażu. Żałośnie bowiem wyglądają topiące się w promieniach słońca szminki i spływający wraz z potem puder lub fluid. Szczególnie, jeśli plażę łączy się z kąpielą wodną w rzece jeziorze morzu.

Top