Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > Niektóre czynniki zdrowia i urody

Niektóre czynniki zdrowia i urody

Prawidłowe opalanie się wymaga też, by promienie słoneczne padały na skórę nie prostopadle, lecz skośnie. Przy kierunku prostopadłym promienie przenikają zbyt głęboko do skóry i pigmentacja następuje wskutek tego wolniej; przy skośnym kierunku natomiast promienie najintensywniej przenikają tylko poprzez warstwy naskórka, co sprzyja szybszemu pojawieniu, się barwnika, natomiast w znacznej mierze chroni przed odczynem rumieniowym.
Odcień uzyskanej pigmentacji zależy od wielu czynników: od naturalnej karnacji ciała,. od pory roku, od szerokości geograficznej, od wzniesienia nad poziom morza to od źródła promieniowania Lampa kwarcowa jeśli opala*) to na kolor żółtawy; nad morzem gdzie panuje wyższe ciśnienie baryczne; a promienie słoneczne przenikają przez grubą warstwę atmosfery i przez rozpylony wodno-solny aerozol, promieniowanie o długości fali poniżej 2970 A jest całkowicie pochłonięte i dzięki temu opalenizna ma odcień brązowoczamy lub kawy z mlekiem, podczas, gdy W górach, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest niższe a warstwa powietrza cieńsza, promieniowanie zawiera więcej składowej UVB i UVC, a uzyskiwany kolor pigmentacji jest brązowoczerwony lub czekoladowy.


W praktyce, latem na słońcu należy opalać się zawsze ostrożnie i stopniowo: pierwsza ekspozycja w sezonie nie powinna przekraczać 5-7 min. dla osób jasnoskórych i 20-30 min. dla śniadych. Następne ekspozycje mogą być wydłużone o połowę a nawet podwojone. Zazwyczaj osoby jasnej cerze mogą nasłoneczniać się bez ograniczenia czasu po upływie tygodnia codziennego chodzenia na plażę, a osoby o cerze śniadej już po upływie 4-5 dni Jeśli jednak w plażowaniu następuje przerwa trwająca dłużej niż 2 dni należy po przerwie czas nasłoneczniania trochę zredukować. Stosowanie kremów i olejków plażowych jest wskazane, gdyż zatrzymują one część promieni rumieniotwórczych (2967 A), a przepuszczają promienie barwnikotwórcze.

Top