Narząd trawienia ( układ pokarmowy)

Narząd trawienia to od jego funkcjonowania zależy w ogromnej mierze zdrowie całego organizmu, I przy narządzie wydalniczym.
O jamie ustnej i jej roli w procesie trawienia była już mowa. Papka pokarmowa uzyskana przez przeżucie w jamie ustnej zostaje przełknięta i przez przełyk dostaje się do żołądka. Tutaj zostaje poddana trawieniu przez kwas solny i pepsynę, wydzielane przez gruczoły śluzówki żołądka. Mocny worek mięśniowy, którym jest żołądek, także mechanicznie miesza masę pokarmową z fermentami trawiennymi, a następnie przesuwa ją do pierwszego odcinka jelita, dwunastnicy. Tutaj do masy pokarmowej dostają się dalsze wydzieliny i fermenty z wątroby żółć a z trzustki sok trzustkowy, zawierający kilka fermentów. W wyniku ich działania w jelicie cienkim następuje rozkład pokarmów na najprostsze składniki (cukry proste, kwasy tłuszczowe, aminokwasy) które z kolei drogą krwi dostają się do wątroby. W wątrobie następują dalsze przemiany jednych substancji, magazynowanie zapasów, uruchamianie tych zapasów i „wypuszczanie” ich do krwiobiegu, czyli zaopatrywanie w nie różnych tkanek i narządów. Nie przyswojona część masy pokarmowej przesuwa się natomiast (dzięki tzw. ruchom robaczkowym) do jelita grubego, gdzie po wchłonięciu wody zostaje ostatecznie uformowany kał, wydalany raz na dobę przez odbytnicę. Jakiekolwiek zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (nadmiar lub niedobór soków trawiennych, zbyt szybkie lub zbyt leniwe ruchy robaczkowe, niesprawność wątroby albo trzustki) wywołują różne ujemne skutki: złe przyswajanie pokarmów, nadmierne wychudzenie lub otyłość, biegunki lub zaparcia, bóle i inne dolegliwości.

Układ moczowy
Głównym narządem układu moczowego są nerki. Dopływająca do nerek krew ulega filtracji a w jej wyniku powstaje płyn odpadowy – mocz który przez moczowody zbiera się w pęcherzu moczowym. Gdy pęcherz napełni się wówczas człowiek odczuwa potrzebę oddania moczu. Przy oddawaniu moczu rozluźniają się mięśnie zwierające cewkę moczową. Budowa nerek i pęcherza jest w zasadzie analogiczna u obu płci. Ale cewka moczowa kobieca jest krótsza i szersza a jej ujście znajduje się przed pochwą a za łechtaczką. U mężczyzn natomiast cewka moczowa jest węższa i dłuższa a jej światło łączy się z nasieniowodami w pobliżu nasady prącia. Toteż cewka moczowa mężczyzny stanowi końcowy odcinek zarówno układu moczowego jak i narządu rozrodczego.
Gdy nerki są uszkodzone, wówczas część substancji, które powinny zostać wydalone pozostaje w krwiobiegu powodując poważne zaburzenia działania organizmu. Przykładem może być mocznik, jeden z najważniejszych składników moczu, systematycznie wydalany z organizmu. Gdy poziom mocznika w organizmie – wskutek złej czynności nerek – podniesie się powyżej właściwej normy, następuje ciężkie zatrucie mocznikiem które może skończyć się zgonem.

Powiązane artykuły

Fizjologia skóry

Skóra jako całość stanowi powłokę zewnętrzną organizmu, izolującą go od środowiska zewnętrznego i równocześnie grającą rolę płaszczyzny kontaktu z tym środowiskiem. W tym charakterze skóra nie tylko osłania wewnętrzne tkanki i narządy przed urazami mechanicznymi, lecz również stanowi zaporę przeciwbakteryjną.