Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Łysienie plackowate Pewne powinowactwo łączy bielactwo nabyte z równie tajemniczą i równie nieszkodliwą dolegliwością skóry owłosionej, jak łysienie plackowate. Polega ono na pojawianiu się na skórze owłosionej głowy, a czasem w obrębie brody, wąsów; brwi okrągłych lub owalnych łysinek, czasem nawet łączących się między sobą. Tutaj także przyczyny nie są znane; tutaj też przypisuje się pewne znaczenie układowi nerwowemu. Rzeczy wiście są osoby, które reagują łysieniem plackowatym na każde większe zmartwienie. W większości przypadków łysinki po kilku tygodniach łub miesiącach zarastają, zwłaszcza jeśli pacjenci wcierają w nie zapisane przez lekarza płyny drażniące oraz przyjmują witaminy i łagodne leki uspokajające:
Często łysinki zarastają najpierw włosami odbarwionymi, siwymi, potem włosy przybierają normalną barwę. To także świadczy o pewnym podobieństwie tej choroby do bielactwa nabytego, gdyż i przy bielactwie, jeśli ognisko umiejscowione jest na skórze owłosionej, to wyrastające zeń włosy mogą być siwe Tym tez tłumaczy się obecność – we fryzurze nie których łudzi – naturalnych, jasnych, siwych „promieni” (podobnych do modnych „pasemek” rozjaśnionych sztucznie).


Trzeba dodać, że obok zarastających łysinek mogą także równocześnie tworzyć się inne łysinki, co pozwała zastanowić się nad skutecznością leczenia ogólnego.
W części przypadków (ok. 15%) łysienie plackowate nie daje się opanować, łysinki nie rn zarastają, lecz szerzą Śię i w końcu dojść może do wyłysienia całej głowy. To odmiana nosi nazwę łysienia plackowatego złośliwego Mimo tej brzydkiej nazwy, nawet takie pełne wyłysienie jest tylko defektem kosmetycznym, nie zaś chorobą o poważnych następstwach ogólnych. Toteż w najgorszym razie rzecz kończy się peruką, a od tego się nie umiera.
Istnieje także inna odmiana łysienia, nosząca nazwę łysienia plackowatego rzekomego. Ta nazwa też jest niefortunna, bo łysienie jest najprawdziwsze, tyle że kończy się ścienieniem skóry i nie cofa się, jak prawdziwe łysienie plackowate

Top