Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Stopniowe opalanie skóry obsypanej piegami prowadzi do pociemnienia obszarów pomiędzy piegami, dzięki czemu piegi mniej kontrastuje z otoczeniem i są mniej widoczne. Piegi można też wybielać specjalnymi, gotowymi kremami o trzech gradacjach. Należy zawsze zaczynać od kremu najsłabszego. Można też – z przepisu lekarskiego – zastosować specjalną maść (Monobenzone) która dość skutecznie usuwa przebarwienia skóry. Ale warto pamiętać, że wyjście na słońce po jakimkolwiek leczeniu spowoduje świeży rzut piegów. Więc czy warto przez kilka tygodni cierpliwie usuwać piegi, aby w ciągu 1-2 słonecznych dni odzyskać je na powrót?
Jest jeszcze specjalna odmiana piegów, dużych, wielokątnych plamek, umiejscowionych najczęściej w górnej części pleców i w okolicy barków oraz poniżej karku. Powstają one w następstwie zbyt silnego opalania się, a ściślej wskutek oparzenia słonecznego. Takie piegi trzymają się zazwyczaj zimą t latem trwając latami aż do późnej starości. Bielactwo nabyte u młodych ludzi zdarza się dość często defekt kosmetyczny, polegający na zaniku barwnika skóry, co doprowadza do powstania plam odbarwionych bardzo jasnych kontrastujących z ciemniejszą skorą otoczenia Kontrast jest szczególnie jaskrawy latem, tym bardziej, że te jasne plamy mają ostro zarysowane kontury, czasem nawet cokolwiek ciemniejsze od karnacji otaczającej prawidłowej skóry. Choroba ta nazywa się bielactwem nabytym.


Plamy odbarwione mogą występować na rękach, na twarzy i w każdej innej okolicy, stopniowo zmieniając swoje zarysy i powiększając się lub nie. Żadnych dolegliwości przy tym nie ma; jeśli nie liczyć przykrości natury estetycznej. Latem plamy te nie opalają się, a skóra w ich obrębie, nie mogąc bronić się przed słońcem za pomocą barwnika (melaniny) ulega łatwo oparzeniu lub stanom zapalnym.
Przyczyny bielactwa nabytego nie są znane, a leczenie przeważnie jest mało skuteczne albo zupełnie nieskuteczne. Najlepsze wyniki daje stosowanie Wyciągów roślinnych zawierających preparaty: Beroksan, Meladinina i podobne, uczulające skórę na działanie światła słonecznego.
Do zamaskowania plam bielaczych można stosować „samoopalacz” (Cito-Sol), można też plamy pędzlować przez kilka dni roztworem nadmanganianu potasu albo wywoływaczem fotograficznym. Przy pewnej zręczności i wprawie można uzyskać wcale nie najgorsze Wyniki kosmetyczne.

Top