Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Także przy leczeniu stosuje .się spore dawki witaminy A. miejscowo zaś wcieranie maści salicylowej. Zazwyczaj w wieku dojrzałym nasilenie tej wady, zarówno ze zdrowotnego, jak i estetycznego punktu widzenia, staje się nieznaczne i nie stanowi problemu kosmetycznego. Osoby, które cierpiały na rogowacenie mieszkowe, albo które mają jeszcze resztki tej wady, powinny często zażywać kąpieli mydlanych, w czasie których
120. można przecierać (b. ostrożnie i łagodnie) ramiona, uda i podudzia namydlo
nym pumeksem. Po kąpieli należy zawsze wetrzeć trochę maści salicylowej (3-4 %) na tłustej zaróbce.
W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminę A. zaleca się spożywanie świeżego masła, a zimą nawet tranu, albo przyjmowanie dodatkowo wodnego roztworu witaminy A 3 razy dziennie po 20 kropel (tzn. 150 000 jednostek dziennie), albo .3 razy dziennie po 4 kapsułki witaminy A (tzn. 144 000 jedn./dz.). Po kilku tygodniach należy zrobić 2-tygodniową przerwę po czym wznowić przyjmowanie witaminy.


W odróżnieniu od dość błahego rogowacenia mieszkowego, poważnym zaburzeniem rogowacenia jest łuszczyca choroba o nieznanych przyczynach, pojawiająca się w 1/3 przypadków u ludzi, których rodzice lub bliscy krewni także dotknięci są tą chorobą. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, z okresami obostrzeń i z okresami bezobjawowymi; w jednych przypadkach i okresach ogranicza się do pewnych określonych okolic (np. łokci, kolan, głowy),w innych może ulec uogólnieniu i zajmuje wtedy całą lub prawie całą skórę. Łuszczyca objawia się grudkami i większymi ogniskami plackowatymi pokrytymi srebrzystobiałą łuską Pod łuskami skóra jest zapalnie zaróżowiona.
Gdy osoba cierpiąca na uogólnioną łuszczycę rozbiera się, część łuseczek obsypuje się, jak drobne otręby. Swędzenie ciała jest przy łuszczycy na ogół nieznaczne a często w ogóle nie występuje. Choroba jest zupełnie niezaraźliwa, przeważnie cofa się częściowo latem pod wpływem kąpieli i słońca, zbyt sine, gwałtowne nasłonecznienie może spowodować właśnie obostrzenie łuszczycy.

Top