Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Podsumowując, można by tak ująć porady:
• nieznaczne owłosienie górnej wargi i brody najlepiej tlenić;
• silniejsze owłosienie tych okolic albo depilować chemicznie (specjalnymi preparatami) raz na 2 tygodnie, albo usunąć trwale metodą diatermokoagulacji lub elektrolizy;
• niewielkie owłosienie nóg i przedramion można tlenić i dodatkowo wykruszać ostrożnie pumeksem;
• silniejsze owłosienie tych okolic usuwać raz na 2 tygodnie chemicznie (pastą) albo mechanicznie (woskiem lub przylepcem).


Dodać jeszcze należy, ze nasłonecznianie sprzyja nasilaniu się zbędnego zarostu (poza głową). Dlatego dziewczęta i kobiety z tendencją do zbędnego owłosienia powinny raczej unikać plaży. To samo dotyczy młodych mężczyzn z przesadnie gęstym owłosieniem tułowia (pleców), co obserwuje się dosyć często. Natomiast w żadnym przypadku nie zaleca się młodym mężczyznom epilacji.
Omówione zostanąj tylko najpospolitsze wady skóry oraz schorzenia mające znaczenie społeczne. (grzybice, brodawki zakaźne, choroby, weneryczne) oraz choroby szczególnie rozpowszechnione, zwłaszcza jeśli stanowią defekty kosmetyczne.
Rogowacenie mieszkowe schorzenie to rozpoczyna się jeszcze w wieku dziecięcym, ale zazwyczaj w łagodniejszej formie trwa jeszcze do 10 roku życia, a czasem nawet o kilka lat dłużej. Choroba ta ma charakter dziedziczny, a objawia się szorstkością skóry, szczególnie na ramionach, udach i podudziach. Istotą choroby są maleńkie, punkcikowate kolce rogowe, tkwiące w każdym mieszku włosowym. Zależnie od barwy kolców rogowych (szarocielistej, sinawej, różowej), skóra ma charakter kropkowanej powierzchni, przy dotknięciu zaś jest szorstka, jak drobna tarka. Uważa się, że rogowacenie mieszkowe powstaje na tle niedoboru witaminy A. Należy to rozumieć. tak, że młodzi ludzie, obciążeni dziedzicznie skłonnością do rogowacenia mieszkowego, powinni spożywać o wiele więcej witaminy A niż normalnie.

Top