Jesteś tutaj
Strona główna > Uroda > NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

NADMIERNE OWŁOSIENIE I JEGO ZWALCZANIE

Zjawisko to można spożytkować w celu uwolnienia się od zarostu na nogach; następnego dnia po tlenieniu można w kąpieli ostrożnie przecierać nogi namydlonym pumeksem i w ten sposób usunąć przynajmniej część skruszałych włosków; nie należy jednak robiĆ tego zbyt gorliwie aby nie uszkodzic skory właściwej (co przejawia się krwawieniem)
Przy niezbyt intensywnym zaroście brody i górnej wargi można uciec się do usuwania włosów (epilacji) przy użyciu diatermokoagulacji lub elektrolizy. W obu metodach wprowadza się do mieszka włosowego cieniutką elektrodę tak, aby jej koniec wypadł w okolicy brodawki włosa. Pod wpływem prądu elektrycznego następuje wówczas trwałe zniszczenie włosa. Zabieg epilacji elektrycznej jest bolesny i zazwyczaj trzeba go rozłożyć na kilka seansów, w odstępie 1-2 tygodni. Tylko najwprawniejsze  kosmetyczki dysponujące dobrym sprzętem mogą wykonać epilację elektryczną, tak aby blizenki były prawie niewidoczne. Jest to jednak jedyny sposób usunięcia włosów raz na zawsze. Nie ma mowy wszakże aby tą metodą usunąć włosy z mocno zarośniętych nóg lub przedramion. W praktyce metoda elektrodepilacji nadaje się tylko do odwłosienia twarzy i okolic brodawek piersiowych.


Do epilacji nóg stosuje się inne, mniej radykalne metody. Jedną z nich jest epilacja specjalnymi pastami. Taką pastą smaruje się owłosioną powierzchnię, a po 10 min. zmywa wodą i mydłem oraz wciera nieco kremu Nivea. Po epilacji pastą skóra zostaje całkowicie uwolniona od włosów. Te ostatnie oczywiście odrastają, więc po upływie 2 tygodni zabieg trzeb powtórzyć. Istnieją także chemiczne depilatory dla twarzy.
Dobrą metodą owłosienia jest też usuwanie włosków za pomocą specjalnego przylepca albo mieszanki woskowo-kalafoniowej. Także przy tej metodzie następuje odrost, należy więc zabieg powtarzać co 2 tygodnie.
Nie podaje się tutaj dokładniejszych danych o tej metodzie, gdyż jest stosowana wyłącznie w zakładach kosmetycznych i salonach piękności. Także szczegóły dotyczące stosowania past depilacyjnych zależą od stosowanego preparatu. i są zazwyczaj dokładnie podane w firmowym sposobie użycia, którego należy się trzymać bardzo skrupulatnie.

Top